Uwaga przedsiębiorcy – ZUS oddaje pieniądze z tytułu nadpłaconych składek!

W województwie opolskim ponad 5 tysięcy byłych przedsiębiorców ma nadpłatę na kontach w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Jest 5 lat na wystąpienie o ich zwrot, bo później się przedawnią. Każdy, kto już nie prowadzi działalności gospodarczej może sprawdzić czy kiedyś wpłacone pieniądze nie czekają na niego w ZUS.

W całym kraju w podobnej sytuacji jest ponad 250 tys. byłych przedsiębiorców, którzy mają dodatnie saldo w rozliczeniach z ZUS-em. Na ich kontach pozostaje 111 mln zł nadpłaconych składek. A to tylko ci, którzy działalność zakończyli po styczniu 2017 r.

– W naszym regionie nadpłaty sięgają prawie 1,8 mln zł, na ponad 5 tysiącach kont byłych płatników składek. Zachęcamy przedsiębiorców, którzy już nie prowadzą własnego biznesu, żeby sprawdzili stan swoich rozliczeń składkowych i zweryfikowali saldo na swoim koncie. Może w tym pomóc profil płatnika na PUE ZUS, który umożliwia analizę salda –
Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w Opolu.

Nadpłata składek powstaje, gdy płatnik opłaci je w wyższej wysokości niż zadeklaruje w dokumentacji rozliczeniowej lub wtedy gdy płaci więcej niż to wynika z przepisów. Takie składki ZUS zalicza w pierwszej kolejności na pokrycie zaległości, jeśli oczywiście przedsiębiorca zaniedbał regularne płatności i na koncie pojawił się minus. Jeżeli zaległości nie ma, można otrzymać z ZUS zwrot nadpłaconych środków lub zdecydować się na zaliczenie ich na poczet bieżących lub przyszłych wpłat.

Obecnie w skali całego kraju na kontach blisko 1,4 mln aktywnych płatników znajduje się ponad 2,5 mld zł nadpłat. W województwie opolskim taka sytuacja dotyczy ponad 29 tys. przedsiębiorców, firm i samozatrudnionych, a suma nadpłaconych składek sięga prawie 68 mln zł. Ci, którzy mają dodatnie saldo na koncie w ZUS mogą zmniejszyć swoje przyszłe płatności o kwotę widniejącą na koncie jako nadpłata. A co w przypadku osób, które zamierzają zakończyć prowadzenie działalności? Wtedy najlepiej wystąpić z wnioskiem o zwrot nadpłaty jeszcze przed zakończeniem aktywności gospodarczej.

Jeżeli jako przedsiębiorca zakończyłeś już prowadzenie własnego biznesu i nie masz pewności jakim saldem w ZUS się on zamknął, warto odwiedzić najbliższą placówkę Zakładu lub wejść na swój profil na Platformie Usług Elektronicznych. Na PUE ZUS można potwierdzić czy na koncie występuje nadpłata bądź niedopłata na ostatni dzień miesiąca albo na dowolnie wskazany dzień. Zakład zwraca nadpłatę składek, o którą wnioskuje płatnik do 30 dni od złożenia wniosku.

Sebastian Szczurek
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS
województwa opolskiego