Tragiczny weekend dla rowerzystów

Jeden osoba zginęła na miejscu, dwóch rannych to bilans zdarzeń z udziałem rowerzystów z ostatniego weekendu. Policjanci apelują: rowerzyści podobnie jak piesi są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego, narażonymi na utratę życia i zdrowia nawet przy niewielkich prędkościach kolizyjnych. Wsiadając na rower powinniśmy o tym pamiętać oraz zawsze przestrzegać elementarnych zasad bezpieczeństwa i podstawowych zasad ruchu drogowego.

Piątek (29 czerwca) był wyjątkowo złym dniem dla rowerzystów. W dwóch zdarzeniach do których doprowadzili rowerzyści zginęła jedna osoba a druga została ranna. Do jednego zdarzenia z niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego doprowadził kierowca samochodu.

Zaczęło się o godz. 9:20 w Rozwadzy. 59-letni rowerzysta nie upewnił się czy może bezpiecznie skręcić w lewo. Rowerzysta uderzając w prawidłowo jadącego golfa wybił jego w samochodzie szybę czołową. 59-latek, jako sprawca zdarzenia drogowego przez policjantów z krapkowickiej drogówki został ukarany mandatem.

O kolejnym zdarzeniu z udziałem rowerzysty i samochodu osobowego policjanci zostali powiadomieni o godz. 14:30. W Malni kierowca wyjeżdżając ze swojej posesji zderzył się z jadącym chodnikiem rowerzystą.

Najtragiczniejsze zdarzenie to te ze Zdzieszowic z godziny 22:10. Jak ustalili policjanci 54-letni mieszkaniec miasta jadąc ścieżką rowerową zachwiał się na rowerze i przewracając się na jezdnię został uderzony przez przejeżdżający samochód. 32-letni kierowca Opla Astry próbował ratować się przed kolizją z rowerzystą. Uderzenie w mężczyznę prawym lusterkiem samochodu okazało się jednak śmiertelne. Na miejscu policjanci pod nadzorem prokuratora z Kędzierzyna Koźla przeprowadzili oględziny oraz przesłuchali świadków i uczestników zdarzenia.
Poddany badaniu na zawartość alkoholu 32-letni kierowca Astry był trzeźwy. Czy rowerzysta był trzeźwy to wykaże sekcja zwłok. Policjanci ustalili, że mężczyzna wracał do domu z działki, gdzie miał spożywać alkohol.

W ostatnich dniach to niestety nie jedyne zdarzenie z udziałem rowerzystów. Odnotowane w zeszłym tygodniu wymuszenie pierwszeństwa przez rowerzystkę przy stacji paliw w Krapkowicach na ul. Prudnickiej czy potrącenie 6-lataka na osiedlu Sady przedstawia zły stan bezpieczeństwa tej grupy osób korzystających z dróg.

Policjanci apelują: Wsiadając na rower powinniśmy zawsze przestrzegać elementarnych zasad bezpieczeństwa i podstawowych zasad ruchu drogowego. Zadbajmy o to aby rowerzystów zawczasu mogli dostrzec inni użytkownicy dróg; kamizelka odblaskowa, sprawne światła, hamulce i dzwonek to podstawa. Natomiast noszenie kasku jest na razie najskuteczniejszym sposobem łagodzenia urazów głowy wynikających zarówno z kolizji jak również wypadków drogowych.

KPP