Pierwsze formy wybrane [GALERIA]

But rycerski, strażacki czy but mitycznej postaci do tego szpilka z papierem czy klapek z delfinem. Wybrano osiem pierwszych form butów „Obuwniczego szlaku”. Na bazie tych glinianych wzorów, powstaną  gipsowe odlewy, a następnie rzeźby z brązu.

Buty pojawią się na rynku w Krapkowicach, przy kościołach Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, św. Mikołaja, Zakładach Papierniczych, przy Hali Widowiskowo-Sportowej im. W. Piechoty oraz Pływalni Delfin. Szlak będzie obejmował nie tylko miasto, ale całą gminę. W Rogowie Opolskim buta znajdziemy przy Zespole Zamkowo-Parkowym, a w Żużeli przy kapliczce.

Projekt jest rozwojowy. Do współpracy przy nim, podobnie jak we Wrocławiu, zaproszeni mogą zostać prywatni darczyńcy, którzy będą chcieli ufundować wykonanie rzeźby.

Przypomnijmy pomysł „Obuwniczego szlaku” powstał w Urzędzie Miasta i Gminy w Krapkowicach. Pomysłodawczynią wykorzystania formy buta jest Dominika Sala-Wójcik, a koordynatorką projektu Anna Grodzińska. Zielone światło na jego realizację dał burmistrz Krapkowic, Andrzej Kasiura. Autorem glinianych form są państwo: Maria i Dariusz Wandrowscy, a informacje na kody qr przygotowuje Andrzej Werwiński, miłośnik lokalnej historii. „Obuwniczym szlakiem” będzie można podążać już we wrześniu.

Rynek w Krapkowicach, legenda o smoku.

Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, ruiny zamku rycerskiego.

Zakłady Papiernicze.

Hala Widowiskowo-Sportowa im. W. Piechoty, historia ŚZPS „Otmęt”.

Pływalnia Delfin.

Zespół Zamkowo-Parkowy w Rogowie Opolskim.

Kapliczka w Żużeli, OSP Żużela.

RU, fot. gł. Kościół pw. św. Mikołaja, Zamek w Krapkowicach.