Opowieści o Krymie, śladami Mickiewicza i Eisensteina

11 października w strzeleckiej C@fe Kultura po raz kolejny wystąpił krapkowiczanin Grzegorz Podsiadło. Tym razem opowiadał o swoim wyjeździe na Ukrainę i Krym jeszcze przed rosyjską aneksją.

Krapkowicki podróżnik zabrał mieszkańców Strzelec Opolskich do naszych wschodnich sąsiadów. Opowiedział o wrażeniach z pobytu we Lwowie, zupełnie przypadkowym odwiedzeniu Kijowa i filmowych doznaniach w Odessie.

– Dla mnie ten wyjazd był ważny z trzech powodów: po pierwsze sam fakt podróżowania, bycia w ciągłym ruchu, przemieszczania się jest celem samym w sobie. Po drugie: jestem nauczycielem języka polskiego, więc ten wyjazd był dla mnie także okazją do poznania miejsc, w których bywał i które opisywał w swoich wierszach Adam Mickiewicz. I po trzecie – ponieważ kończyłem filmoznawstwo – chciałe odwiedzić Odessę, w której nakręcono jedną z najsłynniejszych scen w historii kina, czyli pogrom na odeskich schodach do portu w filmie „Pancernik Potiomkin” Sergieja Eisensteina. – mówił podczas spotkania podróżnik.

1-img_20161011_181720Druga część spotkania przebiegła pod znakiem opowieści o kulturze, religii i tradycjach mieszkańców Krymu. Podsiadło opowiedział o Bakczysaraju, Czufut Kale, Symferopolu czy Eupatorii. Jednak najbardziej żywiołową reakcję wśród słuchaczy wywołała historia powrotu podróżnika i jego towarzyszy z Symferopolu najtańszym z możliwych pociągów, czyli plackartą.

– Oj, to był naprawdę jeden z bardziej ekstremalnych środków transportu, jakim podróżowaliśmy. – przyznaje podróżnik. Na swoim podróżniczym blogu dodaje: „Biegające dzieci, mole w pościeli, latające muchy, unoszący się w powietrzu smród wędzonej ryby pomieszany ze smrodem alkoholu i potu, okna przytwierdzone na stałe tak, że nie można ich otworzyć, odgłosy ukraińskiej muzyki dyskotekowej dochodzące gdzieś z dalszej części wagonu – wszystko to znoszę cierpliwie, mając na uwadze możliwość – przeciwnie do Mickiewicza – powrotu do ojczyzny.”

Całe spotkanie zakończyły pytania do podróżnika i… ponowne zaproszenie do Strzelec Opolskich. Patronat medialny nad wydarzeniem objął nasz portal Krapkowice24-7.com.

SM, fot. MS

 

One thought on “Opowieści o Krymie, śladami Mickiewicza i Eisensteina

  • 12 października 2016 at 19:07
    Permalink

    a kiedy znów w Krapkowicach? 🙂

Comments are closed.