Niechronieni uczestnicy po akcji

Prawie 60 nałożonych mandatów, zatrzymani nietrzeźwi rowerzyści i zatrzymane dowody rejestracyjne samochodów to bilans prowadzonej zaledwie dwa dni akcji prewencyjnej. Po ostatnich zdarzeniach z udziałem pieszych i rowerzystów policjanci z Krapkowic realizują wzmożone działania prewencyjne zmierzające do poprawy bezpieczeństwa tych najmniej chronionych uczestników ruchu drogowego.

W ostatni piątek i sobotę policjanci z Krapkowic przy współpracy z funkcjonariuszami z Opola na terenie całego powiatu prowadzili akcję zmierzającą do poprawy bezpieczeństwa pieszych, rowerzystów. Akcja i działania policji były ukierunkowane zarówno wobec pieszych, rowerzystów jak również wobec kierujących samochodami, którzy dopuszczają się wykroczeń wobec pieszych.

Policjanci w rejonach przejść przy których dochodzi do największej liczby wypadków nadzorowali ruch pieszych. W obszarze niezabudowanym zwracali uwagę na przestrzeganie przepisów związanych z używaniem elementów odblaskowych, monitorowali stan dróg i oświetlenia.

Dwa dni działań policji to nałożonych 30 mandatów na kierowców za wymuszanie pierwszeństwa wobec pieszych, przekraczanie prędkości w rejonach przejść dla pieszych, parkowanie pojazdów bezpośrednio za przejściami. Niewiele mniej ujawnionych wykroczeń dotyczyło również pieszych, których prawdziwą zmorą jest przechodzenie przez drogi w miejscach niedozwolonych, niestosowanie się o sygnalizacji świetlnej.
Policjanci zatrzymywali również nietrzeźwych rowerzystów, kilku kierowców straciło dowody rejestracyjne w związku z ujawnionym złym stanem technicznym.

Podobne akcje będą prowadzone w najbliższych dniach tak aby uwrażliwić wszystkich niechronionych uczestników ruchu drogowego i kierowców do wzajemnego zwracania uwagi na siebie a tym samym do ograniczenia wypadków w całym powiecie.

Na filmie (zobacz tu) wypadek w 15 listopada z godzin rannych w miejscowości Rozwadza w gminie Zdzieszowice, gdzie kierujące samochodem osobowym wymusiła pierwszeństwo przejazdu wobec rowerzystki. 62-letnia rowerzystka z urazem nogi trafiła do szpitala. Policjanci z krapkowickiej drogówki zatrzymali prawo jazdy 34-letniej kobiecie za spowodowanie wypadku drogowego.

Pamiętajmy, pieszy, rowerzysta, motorowerzysta czy też motocyklista tak zwany niechroniony uczestnik ruchu drogowego ma dużo mniej szans w zderzeniu z samochodem. To właśnie ta niechroniona grupa uczestników ruchu drogowego odnosi najcięższe obrażenia.
KPP

One thought on “Niechronieni uczestnicy po akcji

Comments are closed.