Krapkowicki Dogtrekking z misją edukacyjną dla wszystkich

22 października na otmęckim stadionie odbędzie się oryginalna inicjatywa: pierwszy krapkowicki dogtrekking. Pomysł na zorganizowanie tego typu wydarzenia w naszym mieście organizatorki zaczerpnęły z podobnej imprezy, jednak wszystko miało prostszą motywację – miłość do zwierząt.

– Chciałyśmy pomóc zwierzakom, jednak puszki nie działają już na ludzi. – mówi Joanna Majdzińska, współorganizatorka przedsięwzięcia.

– Chcemy propagować życie ze zwierzakiem, a dokładniej – kulturę posiadania psa. – dodaje Katarzyna Majkutewicz. – Chodzi o to, by wydarzenie miało także wymiar dydaktyczny dla dzieci i dorosłych.

Organizatorki spotkały się z bardzo pozytywnym odbiorem pomysłu ze strony mieszkańców naszego regionu. Od prywatnych inwestorów i firm udało się uzyskać wiele fantów i gadżetów, a lokalni artyści przygotowali piękne i kolorowe rzeczy specjalnie na dogtrekking.

           

Organizatorki podkreślają, że same zawody to pretekst, by pomóc psiakom, głównie poprzez Fundację Fioletowy Pies. Jest to organizacja, która ma pod opieką zwierzaki chore i po przejściach.
– Zwierzęta wymagają czasem bardzo kosztownego leczenia. Każdego dorosłego psa i kota oddajemy do adopcji po zabiegu sterylizacji, aby nie powiększały one i tak już ogromnej liczby zwierząt bezdomnych. Działamy na rzecz Miejskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Opolu. Przekazujemy karmę dla psów i kotów tam przebywających, finansujemy specjalistyczne badania i leczenie. Pomagamy w adopcjach zwierząt. – wyliczają wolontariusze Fioletowego Psa. – Porzucone, skrzywdzone, chore, głodne, bezdomne, czekające z nadzieją za kratami schroniskowych boksów – to dla nich jesteśmy. Pomagamy zwierzętom w potrzebie, zabierając je ze schronisk do domów tymczasowych, aby szukać im odpowiedzialnych opiekunów. Leczymy je i pomagamy na nowo zaufać człowiekowi. Stajemy w obronie tych krzywdzonych i maltretowanych przez ludzi. Walczymy o ich prawa.

 

Startować będzie można w dwóch kategoriach: 5 km [kategoria otwarta] oraz główna trasa rekreacyjna 10 km [kat. kobiety, mężczyźni i pary]. Każdy uczestnik otrzyma mapę, a jego zadaniem będzie znaleźć wszystkie punkty kontrolne. Do dziś na dogtrekking zapisali się uczestnicy nie tylko z Powiatu Krapkowickiego, ale z różnych rejonów Polski południowej.

Jak się zapisać?

To proste! Wystarczy tylko w zgłoszeniu na adres mailowy dogtrekkingkrapkowice@gmail.com napisać swoje imię i nazwisko, imię psa, długość biegu i kategorię.

– To właściwie nie do końca jest bieg. – tłumaczy J. Majdzińska. – Równie dobrze można z psiakiem spacerować, a nawet nieść go na rękach. Chodzi o sam fakt spędzenia czasu ze swoim pupilem i o wsparcie naszej inicjatywy. Zwłaszcza, że na mecie biegu będzie działał także bazarek, na którym każdy będzie mógł zakupić psi gadżet. Oczywiście cały dochód przeznaczymy na fundację.

– Nasze przedsięwzięcie pokazuje także, że wystarczą ogromne chęci, by ruszyć koło inicjatyw społecznych. – dopowiada K. Majkutewicz.

Intencje organizatorek doskonale wpisują się w założenia działalności Fundacji Fioletowy Pies, która również poprzez liczne akcje edukacyjne uświadamia społeczeństwo o potrzebach zwierząt, ich prawach i obowiązkach wobec nich.

– Pies to najlepszy i najwierniejszy przyjaciel człowieka, więc dogktrekking organizowany w Krapkowicach to doskonała sposobność spędzenia wspólnie czasu na łonie natury wraz ze swoim ukochanym pupilem. – pisze Arkadiusz Jazłowiecki z Krapkowickiej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej, która wspiera inicjatywę. – W ten sposób możemy zrekompensować im czas rozłąki spowodowany naszym pójściem do pracy. Dodatkowo charakter tej imprezy, podczas której będą zbierane fundusze dla potrzebujących psiaków otwiera możliwości udzielenia wsparcia organizatorom. My jako Krapkowicka Grupa Poszukiwaczo-Ratownicza zachęcamy wszystkich posiadaczy czworonożnych pupili do włączenia się do tej szczytnej akcji biorąc czynny udział w 1 Krapkowickim Dogtrekingu. Wpisowe to niewielki koszt, a umożliwi zapewnienie odpowiednich warunków psom przebywającym w fundacji Fioletowy Pies. Pamiętajmy, że październik jest miesiącem dobroci dla zwierząt!

Wydarzenie będzie miało miejsce 22 października, a już teraz pojawiają się pytania o to, czy dogtrekking będzie organizowany w przyszłym roku.

– Jeżeli tegoroczna akcja się uda to na pewno tak. – obiecują zgodnie organizatorki.


GP