Jak budować świadomość bezpieczeństwa wśród motocyklistów?

W niedzielę 5 marca w Opolu odbyło się szkolenie dla motocyklistów pn. „BEZPIECZNY i MotoPomocny MOTOCYKLISTA”. To ogólnopolski cykl szkoleń, w ramach których organizatorzy odwiedzą 15 miast.

Osoby, które wzięły udział w szkoleniu poznały m.in. podstawowe informacje z pierwszej pomocy w wypadkach komunikacyjnych. Wszystkie wiadomości teoretyczne poparte były praktyką.

– Od momentu wprowadzenia możliwość poruszania się motocyklami do pojemności 125cm3 osobom posiadającym prawo jazdy kategorii: B przez minimum 3 lata, duża część kierowców przesiadła się za kierownicy swojego samochodu na motocykl. Niestety, bardzo często bez żadnej praktyki, nauki czy wiedzy jak poruszać się na dwóch kółkach na ulicy. – mówi Szymon Ostaszewski z firmy Rowex, która była partnerem lokalnym szkolenia. – Dlatego też szkolenia są genialnym rozwiązaniem nie tylko dla początkujących motocyklistów, którzy dopiero zaczynają przygodę na dwóch kółkach, ale też dla doświadczonych kierowców, którzy mogli zobaczyć jakie błędy popełniają i zniwelować bardzo często złe nawyki techniki jazdy, które przekładają się na ich bezpieczeństwo.

Uczestnicy warsztatów mogli się także dowiedzieć jak dobrać odpowiednią odzież motocyklową, a także poznać technikę jazdy. Dowiedzieli się co to jest ergonomia i jakie są zasady regulacji motocykla pod właściciela.

Nowością był blok „Bezpieczeństwo aktywne”, podczas którego przybliżone zostały technologie wspierające bezpieczeństwo stosowane w nowoczesnych motocyklach.

– Jesteśmy pewni, że bardzo pomoże to w budowaniu świadomości bezpieczeństwa wśród motocyklistów. – mówi Rafał Betnarski, redaktor naczelny motopomocni.pl.

Kolejne szkolenia odbędą się m.in. w Legnicy, Kutnie, Łodzi czy Szczecinie.
GP, fot. SO