Apel starosty i burmistrza o wzajemny szacunek i tolerancję

11 listopada w południe hejnałem z krapkowickiej baszty rozpoczęły się oficjalne obchody 99. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Pod pomnikiem ofiar wojen i przemocy zebrali się przedstawiciele instytucji publicznych, szkół, harcerze oraz mieszkańcy miasta.

Hejnał z krapkowickiej baszty  był sygnałem do rozpoczęcia oficjalnych obchodów, które poprzedziła msza w kościele pw. św. Mikołaja w Krapkowicach. Przy pomniku ofiar wojen i przemocy wciągnięto flagę państwową i wspólnie odśpiewano hymn narodowy.

Następnie głos zabrali starosta Maciej Sonik i burmistrz Andrzej Kasiura. W przemówieniach obu panów wiele miejsca zajął apel o wzajemne poszanowanie i tolerancję innych poglądów.

– Co to znaczy Polska niepodległa? – pytał starosta Sonik. – Każdy z nas musi sobie odpowiedzieć na to pytanie, bo każdy z nas codziennie małymi kroczkami buduje niepodległą ojczyznę. Niepodległa Polska to taka, w której każdy może mieć swoje poglądy, wyrażać je i spotykać się z akceptacją i tolerancją.

– Polska niepodległa to taka, w której każdy może mieć wybór. – dodał burmistrz Kasiura. – To taka, w której ten wybór nie będzie napiętnowany.

Burmistrz zaprosił także na spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą. Więcej o tym spotkaniu piszemy tutaj:

Po przemówieniach nastąpiło złożenie kwiatów pod pomnikiem ofiar wojen i przemocy, a następnie orkiestra pod batutą Pawła Wiencka zagrała tematy z pieśni patriotycznych. Głośną salwą i złożeniem kwiatów przez mieszkańców zakończyły się uroczystości.

Towarzyszyło im kilka atrakcji dodatkowych: otwarta baszta, którą każdy mógł zwiedzić za darmo, wojskowa grochówka czy prezentacja broni przygotowana przez Opolski Klub Strzelecki Husarz.

GP