350 zł i 10 punktów karnych za nieustąpienie pierwszeństwa pieszym

Policjanci, zaniepokojeni licznymi zdarzeniami drogowymi z udziałem pieszych i rowerzystów, wypisali mandat mieszkance Zdzieszowic, która nie udzieliła pierwszeństwa pieszym znajdującym się na przejściu.

Kierująca oplem kobieta nie ustąpiła pierwszeństwa pieszym znajdującym się na przejściu, wskutek czego policjanci zatrzymali ją kilkanaście metrów za skrzyżowaniem i ukarali zgodnie z taryfikatorem mandatem w wysokości 350 zł oraz 10 punktami karnymi.

W ostatnich dwóch miesiącach według danych policji najwięcej poszkodowanych w zdarzeniach drogowych było wśród pieszych i rowerzystów.

– Zadbajmy o bezpieczeństwo szczególnie niechronionych uczestników ruchu drogowego-pieszych i rowerzystów. – apeluje policja.- Nieoświetlone drogi, brak wyznaczonych miejsc do bezpiecznego poruszania się po drodze (zwłaszcza poza obszarami zabudowanymi) oraz niewłaściwy sposób korzystania z dróg sprawia, że dochodzi do wielu nieszczęśliwych wypadków. Ich powodem jest także brak elementów odblaskowych i właściwego oświetlenia jednośladu. Przypominamy, że każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Wielu pieszych stosuje się do nowych przepisów, niestety zdarzają się osoby, które w dalszym ciągu narażają swoje życie.
SM