29 lutego – data magiczna?

Czy urodzeni 29 lutego mają cztery razy mniej lat, niż osoby, które przyszły na świat w pozostałe dni roku? Technicznie – tak.

29.02Ponieważ 29 lutego przypada raz na cztery lata osoby urodzone tego dnia powinny obchodzić swoje święto co 4 lata. W praktyce wygląda to nieco inaczej, jednak mówi się z przymrużeniem oka, że 24-letnia kobieta urodzona 29 lutego ma lat… sześć.

29 dzień lutego został wprowadzony do kalendarza, aby wyrównać różnice między rokiem kalendarzowym a obiegiem Ziemi wokół Słońca, który trwa ok. 365,25 dnia. Po raz pierwszy wprowadzono dodatkowy dzień w starożytnym Egipcie w 238 r.p.n.e., a potem w 45 r.n.e. przez Juliusza Cezara w Rzymie (stąd nazwa: kalendarz juliański).

Jest w tej dacie coś magicznego. W 1504r. doszło do zaćmienia Księżyca, które wykorzystał Krzysztof Kolumb. Zastraszył w ten sposób ludność Jamajki, by ci dostarczyli mu pożywienia. Niektóre przesądne osoby wolą w ten dzień nie wychodzić z domu, a inne – wręcz przeciwnie – traktują tę datę jako niezwykle szczęśliwą.
29 lutego demot

KE, fot.demotywatory.pl