Zuzia na 102

Minęło 100 dni, odkąd Zuzia miała operację przeszczepu szpiku w Stanach Zjednoczonych. O tej dzielnej dziewczynce pisaliśmy nieraz.

Zuzi, cierpiącej na pęcherzowe oddzielanie się naskórka, został przeszczepiony szpik, pochodzący od jej siostry. Nie wiadomo było jednak czy szpik się przyjmie. Potwierdzono jednak dwa razy, że Zuzia ma w sobie 100% komórek siostry.

Informacje pozwalają myśleć optymistycznie.

– Zmniejszamy lek immunosupresyjny aż do całkowitego odstawienia. Potrwa to równe 10 tygodni. – tłumaczy mama Zuzi, Sylwia Macheta. – Od teraz Zuzia ma więcej swobody. Maska jeszcze musi zostać, ale badań i wizyt już mniej i nasza Zuzanka ma… spróbować powoli żyć jak zdrowa dziewczynka.

To nie był łatwy okres dla całej rodziny.

– W czasie tych 111 dni nauczyliśmy się bardzo dużo o sobie, że trzeba walczyć do końca, choćby szanse sięgały tylko 1%, jak się człowiek uprze, to nawet z wiatrakami da się w końcu wygrać. – dodaje Sylwia Macheta.

Z tej okazji jej rodzice przygotowali wzruszający filmik, który zamieścili na fejsbukowym profilu Zuzi, będący niejako podsumowaniem tego okresu. Filmik zobaczyło już prawie 30 tys. osób. Zobacz go i Ty:

KE, fot. screen z filmiku

CZYTAJ TAKŻE