Zrobić wszystko, by zabezpieczyć teren powiatu przed powodzią [+video]

Starsi Krapkowiczanie pamiętają powódź z 1997 r., która swoimi wodami przykryła znaczną część terenu naszego powiatu. Wzdłuż Odry wylała woda, która stała się przyczyną wielkich tragedii. Podobna sytuacja, choć na mniejszą skalę, powtórzyła się w 2010 r. Aby temu zapobiec na Górze św. Anny powstanie radar meteorologiczny. W tej sprawie aktywnie działa także starosta Maciej Sonik.

Prace nad budową radaru trwają od 2008 r.

powódź spotkanie maciej sonik– Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zakupił już działkę pod budowlę i sprzęt do zamontowania na maszcie. Posiada także aktualną ocenę środowiskową. – informuje starosta Maciej Sonik. – Co ciekawe, radar ma spełniać także funkcje turystyczne – zaprojektowany został na nim taras widokowy.

18 kwietnia starosta wraz z wicestarostą Sabiną Gorzkullą i burmistrz Zdzieszowic Sybilą Zimerman spotkali się w urzędzie wojewódzkim z przedstawicielami IMGW, aby porozmawiać o finansach. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zamierza na ten cel przeznaczyć ponad 13 mln zł.

– Radar meteorologiczny umożliwi synoptykom stawianie bardziej precyzyjnych prognoz meteorologicznych i hydrologicznych w czasie normalnych warunków pogodowych jak i podczas ekstremalnych zjawisk atmosferycznych. – dodaje starosta Sonik. – Dodatkowo bardziej precyzyjna prognoza pogody pozwoli na wcześniejsze zaalarmowanie odpowiednich służb kryzysowych, a co za tym idzie na lepszą ochronę ludzi i ich mienia.

Dzień później odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Podczas tego posiedzenia starosta przedstawił problemy naszego powiatu z zabezpieczeniem przeciwpowodziowym.

– Z 394 km wszystkich wałów na terenie Opolszczyzny aż 51 km jest na naszym terenie. Z tego 3 (słownie trzy) km są wybudowane lub przebudowane po 1939 roku! – wyjaśnia starosta Sonik. – Dlatego nawet uruchomienie zbiornika Racibórz nie poprawi sytuacji – obniży falę wezbraniową, ale przedłuży wysoki stan, który może rozmyć wały. Skalę problemów zwiększa jeden most na Odrze. Otrzymałem zapewnienie, że Krapkowice i teren naszego powiatu staną się priorytetem na liście działań przeciwpowodziowych. Czas najwyższy!

Zobacz filmik pokazujący fragment zalanych w 2010 r. Krapkowic (autor elektrons999):

GP, fot. Starosta Krapkowicki Maciej Sonik/fb, film: elektrons999/yt

CZYTAJ TAKŻE

One thought on “Zrobić wszystko, by zabezpieczyć teren powiatu przed powodzią [+video]

Comments are closed.