Zobaczyłeś biedronkę w domu? Uważaj! to może być azjatycka biedronka niebezpieczna dla zdrowia [VIDEO]

Od kilkunastu lat w Polsce trwa inwazja azjatyckich biedronek. Zostały sprowadzone do Polski, aby zwalczały mszyce. Jednak biolodzy ostrzegają, że mogą być niebezpieczne dla zdrowia ludzi.

Po raz pierwszy biedronkę ninja z Azji do Kalifornii sprowadzili Amerykanie w 1916 roku. – informuje PAP. – Miała wówczas zwalczać szkodniki upraw, głównie mszyce. Jednak biedronka ninja wymknęła się spod kontroli i rozpoczęła swą światową inwazję. W Europie po raz pierwszy „dzikie” arlekiny zaobserwowano w 1999 r. w Niemczech. W następnych latach pojawiały się w kolejnych krajach zachodniej Europy, a w 2006 r. dotarły do Polski.

Pisaliśmy o tym problemie już w minionym roku:

W październiku zaczynają one szukać miejsca zimowania, zbierają się zatem we wnętrzach domów. Mogą być pobudzone i kąsać ludzi, co z kolei może wywołać reakcję alergiczną.

Naciśnięta lub zabita biedronka pozostawia trudny do usunięcia żółty ślad, będący wydzieliną hemofilii.

Zobacz filmik:

– Możemy czuć swędzenie, pieczenie, a nawet w ostrych przypadkach – mieć trudności z oddychaniem – ostrzega w rozmowie z „Dziennikiem Zachodnim” biolog, Łukasz Bożycki.

Najlepiej uniemożliwić im wtargnięcie do mieszkań zakładając siatki w oknach, a w przypadku ukąszenia kontrolować reakcje organizmu.

KE