Zima coraz bliżej. A z nią smog

Zima zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią ponownie pojawi się problem smogu. W październiku Gmina Krapkowice zapowiedziała postawienie dwudziestu czujników badających jakość powietrza, teraz ruszyła akcja „Wiem czym oddycham”, w której można głosować na miejsce, w jakim ma zostać zainstalowany czujnik jakości powietrza.

W październiku br. Gmina Krapkowice zapowiedziała postawienie dwudziestu czujników badających jakość powietrza, ponieważ problem smogu z roku na rok jest w naszym mieście coraz bardziej zauważalny. Pisaliśmy o tym wielokrotnie.

W okolicach Krapkowic stacje pomiarowe znajdują się w Opolu, Kędzierzynie-Koźlu i Zdzieszowicach, dlatego niezbędne jest zbadanie samego powietrza na terenie gminy Krapkowice. Włodarze zapowiedzieli, że zamówią trzy usługi: pomiar jakości powietrza, stworzenie komputerowego systemu, prezentującego wyniki pomiarów w internecie oraz spis źródeł niskiej emisji.

Jednocześnie ruszyła akcja Fundacji Aviva. Jej celem jest wzrost świadomości Polaków jaki wpływ na zdrowie ma zanieczyszczone powietrze i jak mu przeciwdziałać.

– Smog to jeden z największych problemów ekologicznych i zdrowotnych w Polsce. – mówi Monika Kulińska, Prezes Fundacji Aviva. – Aż 33 z 50 miast w Unii Europejskiej o największym stężeniu zanieczyszczeń powietrza to polskie miasta.

Cztery ze stu miast o największym stężeniu zanieczyszczeń powietrza w naszym kraju znajduje się w województwie opolskim.

– Dlatego Aviva przygotowała kampanię społeczno-edukacyjną „Wiem, czym oddycham”, w ramach której zwiększy o 300 liczbę zewnętrznych czujników monitorujących jakość powietrza w Polsce. – informuje Łukasz Smolnik. – Do 10 grudnia mieszkańcy Opolszczyzny mogą głosować na lokalizacje w swoim regionie, w których zostaną zamontowane urządzenia.

O tym jak głosować przeczytasz tutaj.

Jednocześnie zapowiadamy, że od jutra rusza cykl artykułów poświęconych problemowi smogu.  Przedstawimy naszym Czytelnikom m.in. czym jest smog z naukowego punktu widzenia, jak smog wpływa na zaplanowane przez biegaczy treningi biegowe czy też na układ sercowo-naczyniowy, jak mierzyć jakość powietrza oraz czy warto jeździć na rowerze w zanieczyszczonych miastach.

Już teraz zachęcamy do regularnego czytania artykułów.

GP