Żeby nadchodzące święta były bezpieczne

Przed nami święta, czas odpoczynku i spotkań w rodzinnym gronie. Dla opolskich policjantów to czas wzmożonej pracy. Funkcjonariusze jak co roku czuwać będą nad bezpieczeństwem w regionie. Tym, którzy wyjeżdżają przypominamy o odpowiednim zabezpieczeniu swojego mieszkania, kierowcom zalecamy rozwagę na drodze i  „zdjęcie nogi z gazu”.

 Oto kilka porad, których warto przestrzegać by uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, a święta spędzić w spokojnej i radosnej atmosferze.  

policjaBądźmy czujni i ostrożni – czas przedświąteczny to czas żniw dla kieszonkowców!

1. Pieniądze w torebce rozdziel i schowaj w różne miejsca. W miarę możliwości nie zabieraj na zakupy większej ilości gotówki, zbędnych kart kredytowych i dokumentów.
2. Torebkę zamykaj i noś z przodu. Nie odstawiaj jej płacąc przy kasie, pakując zakupy lub przymierzając ubrania w sklepie. Złodziejowi wystarczy chwila nieuwagi.
3. Nie pokazuj innym zawartości portfela płacąc za zakupy.
4. Nie prowokuj złodzieja strojem i biżuterią. Kieszonkowcy często wcześniej obserwują swoje ofiary. Zwracają uwagę przede wszystkim na osoby dobrze ubrane i wyglądające na zamożne.
5. Złodzieje często sami tworzą tzw. sztuczny tłok, by ułatwić sobie kradzież. Działają najchętniej w galeriach handlowych, dworcach PKS/PKP, targowiskach itp.
6. Podróżując środkami komunikacji masowej nie siadaj w pustych przedziałach. W czasie podróży staraj się nie zasypiać. Pilnuj bagażu.
7. Nie noś kluczy do mieszkania razem z dokumentami, w których jest podany twój adres zamieszkania. W razie ich kradzieży złodziej może też okraść twoje mieszkanie.

Planując świąteczny wyjazd pamiętajmy o zabezpieczeniu mieszkania – włamywacze nie świętują!

1. Dobrze pozamykaj wszystkie drzwi i okna.
2. Poproś sąsiadów o czujność i zwrócenie uwagi na nasze mieszkanie, a w czasie nieobecności o zapalanie wieczorem światła, zabieranie poczty itp.
3. Nie zostawiaj w mieszkaniu większej gotówki i przedmiotów wartościowych.  Rzeczy wartościowe można zdeponować w banku lub sfotografować, spisać numery fabryczne, oznakować  – wtedy, w razie kradzieży, ułatwi to ich odnalezienie.
4. Jeśli po powrocie okaże się, że doszło do włamania niczego nie ruszajmy i natychmiast zadzwońmy na Policję.

Przygotowując się do podróży zróbmy wszystko by była ona bezpieczna!

1. Kieruj się rozsądkiem i przestrzegaj przepisów ruchu drogowego.
2. Bezwzględnie pamiętaj o zapiętych pasach i fotelikach dla najmłodszych.
3. Nie siadaj za kierownicą po spożyciu alkoholu, nawet w małych ilościach.
4. Parkuj jedynie w miejscach dobrze oświetlonych i widocznych, a bagażu nie pozostawiaj na siedzeniach.
KWP