Uwaga! Oszuści wysyłają fałszywe faktury. Podszywają się pod ZUS [AUDIO]

ZUS ostrzega przed mailami z informacją o konieczności opłacenia faktury wystawionej teoretycznie przez…Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Taki mail zawiera zawirusowaną korespondencję elektroniczną. ZUS apeluje, żeby pod żadnym pozorem nie otwierać załącznika. Plik zawiera zawirusowane oprogramowanie, które od razu instaluje się na komputerze.

– Docierają do nas sygnały, że w ostatnich dniach do wielu klientów Zakładu trafiły maile, których rzekomym nadawcą jest Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. To informacja o konieczności opłacenia faktury wystawionej przez sam ZUS. Do wiadomości załączony jest plik z fakturą. Prosimy, żeby nie otwierać załączników, bo to grozi zainfekowaniem komputera, blokadą dostępu do plików, czy przechwyceniem wrażliwych danych, np. loginów i haseł bankowości elektronicznej, czy mediów społecznościowych i ostrzega Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik ZUS województwa opolskiego, i dodaje: – Jeśli otrzymamy taki mail, to najlepiej od razu go skasować, ale co najważniejsze, przedtem – pod żadnym pozorem – nie otwierać załączonego pliku.

Wszystkich naszych klientów uczulamy, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych nigdy nie wystawia i nie wysyła faktur, tak jak nie wystawia i nie wysyła innej dokumentacji drogą mailową. Wszelkie dokumenty i formularze ZUS można pobrać samodzielnie ze strony internetowej Zakładu. Ewentualne informacje drogą elektroniczną ZUS przekazuje tylko tym klientom, którzy posiadają konto na portalu Platformy Usług Elektronicznych ZUS i dzieje się to właśnie za pośrednictwem profilu na PUE ZUS.

W razie jakichkolwiek wątpliwości co do otrzymanej korespondencji, prosimy klientów o kontakt z Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS – pod numer 22 560 16 00.

 Sebastian Szczurek, Rzecznik Regionalny ZUS Województwa Opolskiego