Umowa na budowę obwodnicy Malni i Choruli podpisana

Już za kilka dni ma się rozpocząć budowa obwodnicy Malni i Choruli. To inwestycja, która ma odciążyć te miejscowości od ruchu ciężarówek dojeżdżających do Cementowni Górażdże, podnieść atrakcyjność gogolińskich terenów inwestycyjnych i ułatwić dojazd do autostrady A4.

Obwodnica ma mieć ponad 6 km i wychodzić od ronda między Gogolinem a Krapkowicami. Będzie omijać Malnię i Chorulę od północy i ma się łączyć z drogą wojewódzką 424 i powiatową nr 1831O, która ma zostać rozbudowana.

W lutym 2017r. sześciu referentów zgłosiło się do przetargu na budowę obwodnicy. Najniższa zaproponowana wtedy cena wynosiła 41,1 mln zł, a najwyższa ok. 55 mln. zł.

Ostatecznie projekt wyniesie 41,3 mln. zł., a wykonawcą będzie częstochowska firma Drog-Bud. Obwodnica ma być wykonana z betonu, dzięki któremu są niższe koszty budowy, a na nawierzchni nie tworzą się koleiny. Na samej obwodnicy mają być także ronda oraz wiadukt.

Przy podpisaniu umowy obecni byli m.in. Marszałek Województwa Andrzej Buła, burmistrz Gogolina Joachim Wojtala, a także starosta Maciej Sonik i wicestarosta.

– Do tej pory z budżetu gminy na poprawę systemu komunikacyjnego w Malni i Choruli przeznaczono 932 687 zł,  w tym 633 tys. na przebudowę drogi wojewódzkiej nr 423 w Choruli i Malni i 299 687 zł przeznaczeniem na opracowanie projektu budowlano – wykonawczego rozpoczętej właśnie budowy obwodnicy. – informuje UG Gogolin.

Prace zakończyć się mają w połowie 2019 r.

Parametry obwodnicy:

  • długość: 6,1 km
  • szerokość jezdni: 7 m
  • szerokość poboczy: 1,25 m
  • materiał wykonania: beton
  • najbliższa wymiana nawierzchni: 2048 r.
  • koszt budowy: 41,3 mln. zł

GP, fot. UG Gogolin