Udana interwencja obywatelska. Złapany kierowca miał ponad 2 promile

Zachowanie na stacji a później styl jazdy wzbudziło zainteresowanie kierowcy. Będąc cały czas w kontakcie z oficerem dyżurnym policji przekazywał swoją lokalizacje do czasu pojawienia się policyjnego radiowozu i wskazania podejrzanego kierowcy. Podejrzenia odpowiedzialnego uczestnika ruchu drogowego okazały się jak najbardziej uzasadnione.

29 listopada br. około godziny 22.00 oficer dyżurny krapkowickiej jednostki Policji został poinformowany przez przypadkowego świadka o tym, że na terenie jednej ze stacji paliw w gminie Krapkowice kierowca jednego z samochodów zachowuje się tak jakby był pod wpływem środków odurzających bądź alkoholu. Po chwili świadek będąc w bezpośrednim kontakcie z oficerem dyżurnym przekazał informację o tym, że podejrzany kierowca wsiadł do samochodu i rozpoczął jazdę w kierunku Krapkowic. Świadek cały czas jechał za samochodem i przekazywał swoją aktualną pozycję do czasu pojawienia się policyjnego radiowozu.

Już po zatrzymaniu przez krapkowickich policjantów i poddaniu kierowcy badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu okazało się, że podejrzenia przypadkowego świadka okazały się jak najbardziej właściwe. 53-letni mieszkaniec województwa wielkopolskiego „wydmuchał” ponad 2 promile alkoholu. Przy okazji kontroli okazało się, że już od 5 lat mężczyzna posiada dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych wydany przez sąd w Ostrowie Wielkopolskim.

Przypadkowy świadek, którzy zareagował i współpracował z krapkowickimi policjantami w zatrzymaniu kolejnego potencjalnego zabójcy na drodze wykazał się dużym zaangażowaniem i obywatelską postawą.
Za jazdę w stanie nietrzeźwości kierującym grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, zatrzymanie prawa jazdy na 3 lata oraz wpłata 5.000 złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Opisane konsekwencje są bardziej rygorystyczne wobec kierujących, którzy byli uprzednio skazani za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości. Za taki czyn grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat, dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów oraz świadczenie pieniężne w kwocie nie mniejszej niż 10.000 złotych.

KPP