Tydzień Godnego Porodu

Fundacja Rodzić po Ludzku po raz drugi organizuje Tydzień Godnego Porodu – ogólnopolski cykl spotkań lokalnych dla kobiet w ciąży, par oczekujących dziecka, rodziców małych dzieci. Wspólnie z położnymi, doulami, instruktorkami szkół rodzenia, promotorkami karmienia piersią oraz kobietami, którym bliska jest idea „rodzenia po ludzku” w ponad 50 miastach w całym kraju w jednym majowym tygodniu zorganizowanych zostanie kilkaset bezpłatnych wydarzeń o tematyce okołoporodowej.

Tegoroczny Tydzień odbędzie się pod hasłem „Plan porodu – poznaję moje potrzeby i prawa”. W dniach 21-27 maja lokalne aktywistki będą mówić kobietom w całej Polsce o planie porodu – czym jest i dlaczego warto go mieć. Po to, by kobiety wiedziały, że zgodnie z prawem mogą rodzić w zgodzie z własnymi potrzebami. Obok spotkań na temat planu porodu i jego korzyści, będą się odbywały warsztaty, projekcje filmów, spotkania laktacyjne, kręgi okołoporodowe, wystawy. Będą spotkania z ekspertami – położnymi, doulami, doradczyniami laktacyjnymi, fizjoterapeutami, psychologami oraz rozmowy na temat sytuacji i jakości opieki okołoporodowej w lokalnych szpitalach.

Również Krapkowice dołączają do Tygodnia Godnego Porodu. W ramach wydarzenia odbędą się liczne spotkania i warsztaty:

21.05 o 16.00 Warsztaty chustonoszenia w Chatce dla Skrzatka z doradcą chustonoszenia Magdaleną Majak-Chmiel

23.05 o 18.00 Krąg Opowieści Porodowych w Veronie prowadzi doula Magdalena Majak-Chmiel

24.05 o 17.00 – 20.00 warsztaty z Pierwszej Pomocy w Starostwie Powiatowym w Krapkowicach prowadzi ratownik medyczny Arkadiusz Wilczek

26.05 o 10.00-15.30 cykl warsztatów i wykładów o tematyce okołoporodowe prowadzony przez położne, doulę, fizjoterapeutę, neurologopedę, dietetyka i psychologa w Starostwie Powiatowym w Krapkowicach.

Wszystkie spotkania będzie łączyło jedno – będą dostarczać konkretnej wiedzy i przekazywać wizję porodu, jako pięknego i umacniającego wydarzenia. Będą wracać do tego, co naturalne i instynktowne, przypominać, że to kobieta zna swoje ciało najlepiej.

Osoba do kontaktu: Doula, doradca chustowy ClauWi Magdalena Majak, abcBrzuszek szkoła rodzenia, Fizjoterapia Uroginekologiczna Justyna Tupko.