RAJ-dy samochodowe – WYWIAD z Andrzejem Krasą

Przedstawiamy wywiad z Andrzejem Krasą, wieloletnim zawodnikiem rajdów samochodowych, który był kilkukrotnym Kierowcą Roku Opolszcyzny w klasie 2.

Jak zaczęła się Twoja przygoda z rajdami?

Już jako mały chłopak myślałem o tym, gdy wujek zabrał mnie na jeden z odcinków rajdu dolnośląskiego to wtedy się zakochałem. Następnie przez długi czas myślałem o tym. W międzyczasie były tory gokardowe, sporadyczne starty jako pilot i w końcu decyzja o budowie auta i próba własnych sił za kierownicą.

 

Jakie to uczucie brać udział w rajdach jako kierowca?

Spełnienie marzeń, wyłączasz się na starcie i myślisz tylko, aby znaleźć się na mecie, widzisz tylko odcinek i nic innego wtedy się nie liczy, super uczucie.

Pamiętasz swój pierwszy rajd za kierownicą? Jakie wtedy dominowały uczucia?

Oj pamiętam i to bardzo dobrze, debiut za kierownicą to był straszny stres, żołądek tak bolał, że ciężko było oddychać, ale już na odcinku wszystko przeszło i liczyła się tylko droga przed nami. Na mecie chciałem jak najszybciej ustawić się znów na starcie.

Jakie samochody są najlepsze do rajdów? Jeździsz nadal tym samym samochodem?

Nie ma najlepszych samochodów, do tego sportu każdy samochód trzeba przygotować pod względem bezpieczeństwa, zawieszenia i w końcu silnika. My zakończyliśmy sezon naszym poczciwym Subaru Justy, które drugi rok z rzędu pozwoliło nam zostać Kierowcą Roku Opolszczyzny w klasie 2. Kolejny sezon to przygotowanie nowego auta już w pełnej specyfikacji A-grupowej i jak tylko zakończymy budowę tego auta to znów pojawimy się na trasach, a Subaru mam nadzieję że znajdzie niebawem nowego właściciela.

Co najbardziej cenisz w rajdach?

Pomijając prędkość, hamowania, i szybkie zakręty to chyba tą dobrą stronę rywalizacji. Zawodnicy mają wspólną pasję, zawsze mają o czym porozmawiać i zawsze sobie pomagają. Nie spotkałem się jeszcze z sytuacją, aby ktoś komuś odmówił pomocy na zawodach.

Czyli Twoim zdaniem na rajdach panuje dobra, przyjacielska oraz luźna atmosfera?

Oczywiście, mimo rywalizacji każdy ma do siebie szacunek.

Jakie jest twoje rajdowe marzenie?

Takie myślę realne to przejechać sezon w RSMŚL, a takie mniej realne to RSMP przynajmniej parę rajdów.

Jakie masz plany związane z rajdami na najbliższy czas?

Sezon 2017 – pojawić się już w nowym aucie, czyli C2 Rally i zapoznać się dobrze z nim 2018 to KRO.

Dziękuję za rozmowę.

Patrycja P., fot. arch.pryw.

3 thoughts on “RAJ-dy samochodowe – WYWIAD z Andrzejem Krasą

 • Pingback: Podsumowanie minionego tygodnia

 • 29 stycznia 2017 at 21:43
  Permalink

  Być może dla niektórych moja wypowiedź co do wywiadu będzie nieobiektywna 😉, ale uważam, że pytania w kierunku Pana Andrzeja są bardzo ciekawe, a odpowiedzi jeszcze bardziej ciekawsze. Oprócz standardowych pytań typu: ” Jak zaczęła się Twoja historia z tą przygodą”, czy „Jakie są plany na najbliższą przyszłość”, pojawiły się też pytania dotyczące atmosfery panującej między zawodnikami rywalizujących między sobą lub jaki jest najlepszy samochód do tego typu zawodów, jak również emocje, jakie towarzyszą w pierwszym rajdzie i kolejnych następnych. Jak na pierwszy przeprowadzony wywiad ze znaną osobą uważam za bardzo udany i życzę powodzenia w kolejnych młodej reporterce (?) Patrycji.

  • 9 lutego 2017 at 21:23
   Permalink

   Bardzo cieszę się, że taka tematyka zagościła na łamach serwisu. W okolicy Krapkowic rozgrywają się różne dziedziny sportów motorowych a stosunkowo mało można o nich przeczytać w mediach. Przeważnie dopiero po imprezie.
   Artykuł przybliżył nam postać p.Andrzeja który już kilka lat startuje.
   Zauważyłem też, że w Namysłowie , po tankowaniu , nie zamknął klapki wlewu 😉

Comments are closed.