Pojawiło się ostrzeżenie meteo II stopnia. Czy grozi nam powódź?

Służby meteorologiczne IMGW wydały ostrzeżenie II stopnia o przekroczeniu stanów ostrzegawczych na Odrze w województwie opolskim. W zależności od tego jak długo będzie jeszcze padał deszcz poziom wody w rzece może wzrastać. Stany larmowe nie zostały jednak przekroczone.

Jak wygląda sytuacja w Krapkowicach?

– Ok. godz. 19:40 poziom Odry na wodowskazie w Krapkowicach wynosił 329 cm i od pewnego czasu nie rośnie. To oznacza, że do stanu ostrzegawczego brakuje 11 cm, a do alarmowego ponad 1,2 m. – informuje starosta Maciej Sonik. – Wskazania wodowskazów w Koźlu i Raciborzu-Miedoni wskazują na możliwy wzrost poziomu w Krapkowicach od wczesnych godzin rannych jutro (piątek) do godz. 8:00 w sobotę (maksymalny prognozowany poziom). Jeżeli tak się stanie, to jutro ogłoszę pogotowie przeciwpowodziowe.

Jak zapewnia starosta, w chwili obecnej nie ma aż do soboty rano poważnego zagrożenia powodziowego dla naszego powiatu. Chyba, że pogoda się pogorszy.

Co przewidują synoptycy?

Według prognoz noc ma być pochmura, ale nie powinny wystąpić ulewne deszcze. W bardzo wczesnych godzinach rannych jutrzejszego dnia synpotycy przewidują przejaśnienia, może nawet wyjrzeć słońce. Chmury mają się przerzedzić w godzinach południowych i przewiduje się w miarę słoneczny dzień z temperaturą maksymalną 19’C. Opady pojawią się w sobotę ok. 8:00 rano i od tego momentu czeka nas cały kolejny deszczowy dzień.

Red.