Pijana matka urodziła synka, który miał promil alkoholu!

W nocy z soboty na niedzielę w Krapkowickim Centrum Zdrowia na świat przyszło dziecko, które miało we krwi ok. 1 promila alkoholu! Pijana matka sama zgłosiła się do szpitala.

Lekarze wyczuli od kobiety zapach alkoholu, co potwierdziło badanie, które wykazało ok. 1 promila. Po porodzie okazało się, że dziecko również miało we krwi alkohol.

– Taka jest specyfika łożyska, które chłonie pewne substancje z organizmu matki – wyjaśniał „nto” dr Czesław Milejski, ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego w Krapkowicach. – Dlatego picie nawet niewielkich ilości alkoholu w czasie ciąży jest bardzo szkodliwe.

Dziecko przewieziono do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. W chwili obecnej jego stan jest stabilny i nie zagraża utraty jego życia.

Sprawa zostanie zgłoszona do prokuratury z powodu bezpośredniego narażenia dziecka na utratę zdrowia, a nawet życia. Kobiecie może grozić nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Okazuje się jednak, że sprawa ukarania pijanej matki nie jest taka prosta. Pomimo tego, że podobnych spraw jest w naszym kraju wiele, pijane matki rodzące pijane dzieci nie zawsze są karane. Dlaczego?

– Kobiety, które rodzą pijane dzieci, nie odpowiadają przed sądem za picie alkoholu w ciąży. Mogą upijać się do nieprzytomności i tym samym upijać swoje nienarodzone dzieci, ale pozostają bezkarne – w polskim prawie picie alkoholu w ciąży nie jest przestępstwem. – pisze Hanna Szcześniak z mamadu.pl. – Matki, o których czytamy w sieci czy słyszmy w radiu, pozostają bezkarne. Słyszą zarzut narażenie dziecka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, grozi im do 5 lat więzienia. Czy do niego trafiają? Nie wiadomo. Nawet jeśli kobieta rodząca pijane dziecko trafia do więzienia i spędza w nim 5 lat, to nic w porównaniu z krzywdą, którą wyrządziła dziecku. Jeśli będzie miało szczęście, znajdzie kochający dom i rodziców, którzy się nim zaopiekują. Chyba że będzie miało FAS. Takich dzieci nikt nie chce adoptować.

FAS to inaczej alkoholowy zespół płodowy, który zawiera wrodzone wady i zaburzenia fizyczne oraz neurologiczne, takie jak niski wzrost, zniekształcenia głowy lub twarzy, zaburzenia zachowania czy skłonności do uzależnień.

Czym zatem jest 5 lat więzienia dla matki wobec krzywdy, którą może wyrządzić dziecku na całe życie?

GP