Pierwsze formy wybrane [GALERIA]
But rycerski, strażacki czy but mitycznej postaci do tego szpilka z papierem czy klapek z delfinem. Wybrano osiem pierwszych form butów „Obuwniczego szlaku”. Na bazie tych glinianych wzorów, powstaną gipsowe odlewy, a następnie rzeźby z brązu.
Buty pojawią się na rynku w Krapkowicach, przy kościołach Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, św. Mikołaja, Zakładach Papierniczych, przy Hali Widowiskowo-Sportowej im. W. Piechoty oraz Pływalni Delfin. Szlak będzie obejmował nie tylko miasto, ale całą gminę. W Rogowie Opolskim buta znajdziemy przy Zespole Zamkowo-Parkowym, a w Żużeli przy kapliczce.
Projekt jest rozwojowy. Do współpracy przy nim, podobnie jak we Wrocławiu, zaproszeni mogą zostać prywatni darczyńcy, którzy będą chcieli ufundować wykonanie rzeźby.
Przypomnijmy pomysł „Obuwniczego szlaku” powstał w Urzędzie Miasta i Gminy w Krapkowicach. Pomysłodawczynią wykorzystania formy buta jest Dominika Sala-Wójcik, a koordynatorką projektu Anna Grodzińska. Zielone światło na jego realizację dał burmistrz Krapkowic, Andrzej Kasiura. Autorem glinianych form są państwo: Maria i Dariusz Wandrowscy, a informacje na kody qr przygotowuje Andrzej Werwiński, miłośnik lokalnej historii. „Obuwniczym szlakiem” będzie można podążać już we wrześniu.
Rynek w Krapkowicach, legenda o smoku.
Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, ruiny zamku rycerskiego.
Zakłady Papiernicze.
Hala Widowiskowo-Sportowa im. W. Piechoty, historia ŚZPS „Otmęt”.
Pływalnia Delfin.
Zespół Zamkowo-Parkowy w Rogowie Opolskim.
Kapliczka w Żużeli, OSP Żużela.
RU, fot. gł. Kościół pw. św. Mikołaja, Zamek w Krapkowicach.