Opolscy policjanci podsumowali wakacje

Wakacje dobiegły końca, a opolscy policjanci wstępnie podsumowali dwa miesiące letniego wypoczynku. Oprócz spotkań z młodzieżą na koloniach i półkoloniach, policjanci dbali też o bezpieczeństwo na kąpieliskach. Tylko w lipcu i sierpniu, na terenie województwa, funkcjonariusze skontrolowali trzeźwość ponad 94 000 kierowców. W woj. opolskim doszło w tym czasie do 153 wypadków, w których zginęło 19 osób.

Już przed wakacjami, jak co roku funkcjonariusze spotykali się z dziećmi, młodzieżą i pedagogami na półkoloniach oraz koloniach przypominając im o bezpiecznym spędzaniu wolnego czasu. Na terenie naszego województwa policjanci odbyli blisko 300 takich spotkań. W tym czasie nie odnotowaliśmy poważniejszych zdarzeń z udziałem nieletnich, co nie oznacza jednak, że nie było ich w ogóle. Na początku lipca brzescy policjanci zatrzymali 16-latka podejrzanego o rozbój oraz pobicie z użyciem niebezpiecznego narzędzia. Dodatkowo młody człowiek podejrzany jest o wybicie szyb w 14 samochodach. Nieletni trafił już do schroniska. Natomiast w Kędzierzynie-Koźlu 3 dziewczyny w wieku 15-16 lat pobiły 16-latkę. I w tym przypadku sprawa została skierowana do sądu rodzinnego.

Zdarzenia te pokazują, jak ważne jest poświęcanie uwagi dzieciom i nastolatkom zwłaszcza w czasie wakacji. Często to właśnie nadmiar wolnego czasu pozwala im eksperymentować. Mając wiedzę z kim się spotykają, gdzie chodzą i co robią, możemy zapobiec wielu niebezpiecznym dla młodych ludzi sytuacjom.

Funkcjonariusze z Sezonowych Ogniw Wodnych w powiecie nyskim i opolskim dbali o bezpieczeństwo wypoczywających na największych kąpieliskach w naszym regionie. Policjanci wyposażeni w łodzie motorowe, quady i terenowe radiowozy codziennie patrolowali plaże i akweny. Nasze apele, akcje informacyjne i prewencyjne działania w tym obszarze były bardzo duże. Podczas wakacji na terenie Opolszczyzny w związku z letnim wypoczynkiem utonęły 4 osoby, w 2016 roku – 3. Policjanci z nyskiego oraz turawskiego ogniwa wodnego na ponad 375 skontrolowanych sterników, zatrzymali 5, którzy pływali sprzętem motorowym, będąc pod wpływem alkoholu.

Policyjni wodniacy w 13 akcjach udzielili pomocy 19 osobom. W lipcu wspólnie z ratownikami uratowali załogę łodzi żaglowej, która wywróciła się na Jeziorze Turawskim. Okazało się, że ratunek nadszedł w ostatniej chwili. Policjanci zauważyli wywróconą łódź kilkadziesiąt metrów od brzegu. W wodzie znajdowały się dwie osoby. Fala była wysoka, a „rozbitkowie” nie potrafili samodzielnie dopłynąć do brzegu, ani wejść na pokład. Funkcjonariusze wyciągnęli ich z wody i udzielili niezbędnej pomocy.

Wraz z końcem wakacji, z uwagi na duże natężenie ruchu na głównych trasach regionu, funkcjonariusze drogówki sprawdzali prędkość z jaką poruszali się kierujący oraz ich stan trzeźwości. Szczególnym nadzorem funkcjonariuszy został objęty opolski odcinek autostrady A4, gdzie dochodzi do niebezpiecznych wykroczeń popełnianych również przez kierowców ciężarówek. Policjanci kontrolują miejsca, w których wyprzedzanie przez samochody ciężarowe jest niedozwolone.

Niestety pomimo naszych licznych apeli, licznych kontroli i kampanii poświęconych bezpieczeństwu, wciąż zdarzają się kierowcy, którzy stwarzają niebezpieczne sytuacje na naszych drogach. Główną przyczyną wypadków jest nadal nieudzielanie pierwszeństwa przejazdu oraz nadmierna prędkość. Podczas tegorocznych wakacji, według wstępnych danych w 153 wypadkach drogowych zginęło 19 osób, a 181 odniosło obrażenia. W ubiegłym roku w 163 wypadkach 17 osób straciło życie, a 192 zostało rannych. Sposobem na poprawę bezpieczeństwa jest między innymi eliminowanie z ruchu drogowego nietrzeźwych jego uczestników. Podczas ubiegłych wakacji funkcjonariusze na naszych drogach zatrzymali 585 nietrzeźwych – w tym roku 395. Tylko w lipcu i sierpniu policjanci sprawdzili stan trzeźwości ponad 94 000 kierowców.
KWP Opole