Opole/ Premiera inteligentnego robota humanoidalnego „Weegree One”

Przyjęcie zamówienia w restauracji czy przypomnienie o konieczności zażycia leków – to przykłady zastosowań inteligentnego robota humanoidalnego „Weegree One”, którego zaprezentowano w piątek w Opolu. Rozwijają go m.in. naukowcy z Politechniki Opolskiej.

Inteligentny robot o imieniu Pepper ma 1,2 m wysokości, napęd kołowy i potrafi imitować gesty, ruchy i mowę człowieka. W zależności od zapotrzebowania możne działać autonomicznie lub być sterowany przez ludzi. Użytkownik komunikuje się z robotem poprzez mowę bądź tablet umieszczony na przedniej części urządzenia.

Jego głównie zastosowania to dostarczanie pożytecznych dla użytkownika informacji oraz pogłębianie interakcji z człowiekiem. „Dlatego może znaleźć zastosowanie np. w szpitalach, gdzie będzie przypominać o konieczności zażycia leków” – powiedział prof. Politechniki Opolskiej dr hab. inż. Ryszard Beniak, który współpracuje przy tworzeniu oprogramowania.

W ocenie Patryka Suligi z firmy Weegree, robota można również wykorzystać w prostych pracach związanych z obsługą klienta, np. w bankach czy restauracjach. Chodzi przede wszystkim o te prace, w których potrzebne jest szybkie przetwarzanie dużej ilości danych i podanie w krótkim czasie konkretnej informacji.

„Humanoidalny robot pomoże nam wybrać odpowiedni film w kinie, poinformować o tym, czy dany produkt znajduje się na stanie magazynowym naszego sklepu, przyjąć zamówienie w restauracji, czy wskazać najlepszy pokój w hotelu. Możliwości są praktycznie nieograniczone” – podkreślił Suliga.

Jak tłumaczył, w przypadku, gdy np. klient zada zbyt skomplikowane pytanie, na które robot nie posiada odpowiedzi w swojej bazie, w proces włącza się człowiek, który zdalnie kieruje robotem, np. kontaktując się przez tablet z klientem. „Tę zdalną pracę mogą więc wykonywać osoby niepełnosprawne, które mają trudności z przemieszczaniem się, co stwarza nowe możliwości pracy dla nich” – dodał Suliga.

Sam robot – jak podał Suliga – kosztuje ok. 20 tys. euro, choć do tej kwoty należy doliczyć oprogramowanie. „Weegree One” jest już gotowy do nabycia.W ocenie prof. Beniaka rozwój robotyki humanoidalnej będzie szedł dalej w kierunku pogłębiania interakcji z człowiekiem i dostarczania mu informacji. „Przykładowo w Japonii osoby starsze korzystają już z robotów, które im towarzyszą, pilnują, czy np. wzięły lekarstwa i pomagają w prostych czynnościach” – powiedział naukowiec.

Piątkowa prezentacja robota „Weegree One” była pierwszą w Polsce.
naukawpolsce.pap.pl, akp/ mrt/