Ogólnopolskie działania policyjne Truck & Bus

Ogólnopolskie działania Truck&Bus, które były realizowane 27 lutego na terenie powiatu krapkowickiego, to działania w ramach ogólnopolskiej akcji. Mają na celu ujawnianie i eliminowanie nieprawidłowości związanych z wykonywaniem transportu drogowego osób i rzeczy.

Wspólna akcja z Inspekcją Transportu Drogowego i kontrole busów i pojazdów ciężarowych doprowadziła do ujawnienia kilku poważnych nieprawidłowości. Na kierowcach i przewoźnikach obsługujących przejazdy pasażerskie ciąży ogromna odpowiedzialność. Od ich kwalifikacji i rzetelności zależy zdrowie, a nawet życie osób podróżującej autobusami i tzw. busami.

Policjanci i funkcjonariusze ITD w czasie prowadzonych działań zwracali uwagę na przestrzeganie przepisów związanych z przewozem pasażerów, szczególnie jeżeli chodzi o przewóz busami. Między innymi funkcjonariusze sprawdzali czy liczba pasażerów nie przekracza liczby wskazanej w dowodzie rejestracyjnym. Kontroli poddane były również pojazdy wykonujące transport towarów.

Podczas prowadzonych działań w ramach akcji Truck&Bus policjanci zwracali uwagę również na:
·stan techniczny i wyposażenie pojazdów,
·czas pracy kierowców,
·sposób przewożenia osób i rzeczy.

W czasie prowadzonej akcji miały miejsce również losowo prowadzone kontrole stanu trzeźwości oraz sprawdzenia pod kątem ewentualnie popełnionych przestępstw celno-akcyzowych.

Ta akcja służb była koordynowane są przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego TISPOL i prowadzona była jednocześnie w 27 krajach.

W ramach kontroli i sprawdzeń kierowców na terenie powiatu krapkowickiego funkcjonariusze ujawnili 2 wykroczenia związane z przekroczeniem czasów pracy kierowców oraz ujawnili przestępstwo związane z nieprzestrzeganiem sądowego zakazu prowadzenia pojazdów. Wobec 37-letniego kierowcy busa, mieszkańca śląska zostanie wszczęte postępowanie karne. Mężczyźnie za naruszenie zakazu sądowego grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

KWP