Ogólnopolski Zjazd Organizacji Alzheimerowskich zaskoczył wszystkich

W miniony weekend w Krapkowicach odbył się XVIII Ogólnopolski Zjazd Organizacji Alzheimerowskich. Każdego roku zjazd tych organizacji odbywa się w innym mieście. Tym 1.alzheimer (3)razem Krapkowice gościły osoby zaproszone z całej Polski.

To był wyjątkowy zjazd, ponieważ jednocześnie organizator – Opolskie Stowarzyszenie Na Rzecz Niepełnosprawnych w tym Rodzin i Osób z Chorobą Alzheimera, obchodził 18. jubileusz powstania. W zjeździe wzięło udział 18 organizacji zrzeszonych w Ogólnopolskim Porozumieniu Organizacji Alzheimerowskich, m.in. z Krakowa, Elbląga, Lublina czy Gdańska. Zaproszone zostały także opolskie organizacje i instytucje: SDS „Magnolia” w Opolu i Fundacja „KTO TO-zrozumieć alzheimera”.

W uroczystościach wzięli udział także samorządowcy, co wcale nie było takie oczywiste, gdyż nie zawsze odpowiadali oni pozytywnie na zaproszenia stowarzyszenia. Pisaliśmy o tym w październiku minionego roku.

Uroczystości rozpoczęły się 17 czerwca w piątek w sali Krapkowickiego Domu Kultury. Pierwszego dnia na scenie sali kinowej zaprezentowali się przedstawiciele organizacji alzheimerowskich z całej Polski.

– Chodzi o to, żeby dać szansę ludziom na samym początku choroby, pozwolić na to, by byli traktowani jak wartościowi obywatele, którzy jeszcze wiele mogą korzystać z życia i czerpać z niego radość. Taka jest moim zdaniem rola organizacji alzheimerowskich. – mówiła przedstawicielka warszawskiej grupy.

Zjazd był także okazją do wzięcia udziału w różnego rodzaju warsztatach i wykładach, które odbywały się na zamku w Mosznej.

1.alzheimer (1)– Uczestnicy zjazdu poruszyli między innymi problemy, związane z potrzebą wprowadzenia Narodowego Planu Alzheimerowskiego. – mówi prezes stowarzyszenia Lidia Konowalik. – Omówiono wyniki badań przeprowadzonych na terenie całego kraju przez Ogólnopolskie Porozumienie Organizacji Alzheimerowskich, dotyczące świadomości społecznej o chorobie Alzheimera oraz  kosztów ponoszonych przez opiekunów w związku z tą chorobą, szczególnej, wielowymiarowej roli organizacji pozarządowych  dla chorych, opiekunów,  społeczności lokalnej, ponadlokalnej i całego kraju.

Całość zakończyła się wspaniałym bankietem wraz z tortem dla krapkowickiej jubilatki.

– To był wielki zaszczyt gościć na terenie Powiatu Krapkowickiego tylu szlachetnych ludzi, nie zapominających o pomocy tym, którzy mogą tej pomocy nie pamiętać. – poinformował starosta Maciej Sonik.

– XVIII Ogólnopolski Zjazd Organizacji Alzheimerowskich uważam za bardzo udany pod względem merytorycznym i organizacyjnym. Takie opinie uzyskałam od uczestników i zaproszonych gości. Przyjęliśmy również mnóstwo życzeń i wyrazów uznania z okazji 18 rocznicy działalności naszego stowarzyszenia.  – dodaje prezes Konowalik. – Wszystkim uczestnikom zjazdu, władzom wojewódzkim, członkom stowarzyszenia, członkom zarządu stowarzyszenia i gościom serdecznie dziękuję za okazaną pomoc, zaangażowanie i wsparcie zjazdu.

Opinie zaproszonych gości o organizacji zjazdu były bardzo dobre. Krapkowice postawiły swoim następcom poprzeczkę bardzo wysoko.

1.alzheimer (4)
GP

CZYTAJ TAKŻE

One thought on “Ogólnopolski Zjazd Organizacji Alzheimerowskich zaskoczył wszystkich

  • 8 lipca 2016 at 14:30
    Permalink

    Po przeczytaniu informacji o Zjeździe, w którym braliśmy udział , opublikowałam na witrynie naszego FB zdjęcie z podziękowań na uroczystej kolacji na Zamku w Mosznej.
    Raz jeszcze pragnę w imieniu naszego Gdańskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera podziękować Pani Lidii Konowalik i dzielnym Paniom z Opolskiego Stowarzyszenia za zorganizowanie Zjazdu oraz Władzom miejscowym za życzliwość i wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tego pięknego Zjazdu.

Comments are closed.