Od dziś zapłacimy mniej za roaming w Unii Europejskiej. Od czerwca 2017r. roaming zniknie całkowicie

To dobra wiadomość dla wszystkich, którzy dużo podróżują – ostatni dzień kwietnia to dzień obniżek na roaming w Unii Europejskiej. Według oficjalnych informacji od czerwca 2017 r. roaming na terenie UE ma zniknąć całkowicie, a rozmowy będą kosztowały tyle samo, ile w kraju.

Zmiany te wiążą się z ujednoliceniem kosztów między krajami członkowskimi. To sprawi, że koszty podróżowania zmniejszą się, bo przecież operatorzy w roamingu doliczali do połączeń wychodzących dosyć wysokie kwoty.

paryż telefon mona lisa sztukaCzy to uderzy w operatorów sieci komórkowych, którzy będą chcieli nadrobić straty w inny sposób? Niekoniecznie. Na pewno sprawi, że ludzie przebywający za granicą częściej będą korzystać z roamingu, niż dotychczas, co pozwoli operatorom zdobyć dodatkowe zyski.

– Na początku warto zaznaczyć, że jeśli obecnie konsument dysponuje inną taryfą roamingową, która mu odpowiada… wcale nie jest zmuszony przechodzić na nowe stawki. Może dalej z niego korzystać, a gdy pakiet zostanie wyczerpany ma opcję jego przedłużenia lub rezygnacji na rzecz powyższego rozwiązania. – wyjaśnia Łukasz Gołąbiowski z „Komputer świata”. – Co równie istotne, podane kwoty nie są opłatami „na czysto” – nie oznacza to, że za SMS-a z zagranicy w każdym przypadku zapłacimy równe 2 eurocenty (10 groszy)! Podana w tabeli wartość to tak zwana „opłata dodatkowa” doliczana do stawki krajowej przypisanej przez operatora do danej operacji.

Opłata ta wynosi 0,25 zł za minutę połączenia wychodzącego, 0,10 zł za SMS, 0,25 za MMS i 0,25 zł za przesyłanie danych [1 MB]. Zatem jeśli na przykład operator w Polsce liczy sobie 0,24 PLN za minutę połączenia wychodzącego, doliczy przy roamingu 0,25 PLN, co w sumie za takie połączenie z zagranicy zapłacimy 0,49 PLN za minutę.

Te zmiany będą obowiązywać 13 miesięcy, gdyż od czerwca 2017r. roaming na terenie UE zniknie całkowicie.
DM, fot. Grzegorz Podsiadło

CZYTAJ TAKŻE