O RETY! CZYTAJ ETYKIETY! Mięso mielone

mielone mięso (1)Tę porcję mięsa mielonego zakupiliśmy nie w dyskoncie, a w jednym ze sklepów mięsnych w centrum Krapkowic.

Wydawać by się mogło, że mięso to mięso. Nic bardziej mylnego! Ile może być mięsa w mięsie? Otóż okazuje się, że mięso (wołowe) jest na pierwszym miejscu w składzie, co oznacza, że jest go najwięcej, bo „aż” 57%. Jednak na drugim miejscu w mięsie jest woda. Dopiero po niej mięso wieprzowe zajmuje 11% produktu, co daje w sumie 68%. Czyli w tym cudeńku jest 68% mięsa w mięsie. Pozostałe 32% to woda, regulatory kwasowości, przeciwutleniacze i sól.

Ale przyjrzyjmy się bliżej temu, co nie jest mięsem w tym mięsie.
mielone mięso (3)
Występujące w nim regulatory kwasowości są zakodowane w słynnych E.
E262 to octan sodu.
– Sól sodowa kwasu octowego, naturalnego kwasu obecnego w większości owoców. – informują naukowcy z Wageningen University – Produkowany podczas fermentacji bakteryjnej, a zatem jest obecny we wszystkich produktach, w których miała miejsce fermentacja.

Fermentowane mięso? Jami!

E325 to mleczan sodu, inaczej mówiąc sól sodowa kwasu mlekowego.
Co prawda kwas mlekowy, jak podaje WU, jest bezpieczny, powstrzymuje rozwój drożdży i grzybów. Jest wykorzystywany, by zapobiec wysychaniu różnych produktów. I podobnie jak E262 występuje w fermentowanej żywności.

Zatem to trzecia odmiana soli – po soli w składzie i soli sodowej kwasu octowego. Obie występujące w żywności fermentowanej.

E316 to izoaskorbinian sodu, który wykorzystywany jest jako przeciwutleniacz w produktach mięsnych. Według naukowców całkowicie bezpieczny. Jednak wykorzystywany jest także w kosmetykach, np. szminkach oraz w detergentach. Nie został przetestowany pod kątem mutagenności.

Może trafiła nam się felerna paczka, ale nie dość, że znaleźliśmy w niej małe kamyczki to jeszcze na drugi dzień po otwarciu mięsna papka nie nadawała się już do spożycia [pomimo aktualnej daty ważności] wyglądała tak:
mielone mięso (2)
Smacznego!
Red.

CZYTAJ TAKŻE

3 thoughts on “O RETY! CZYTAJ ETYKIETY! Mięso mielone

Comments are closed.