Nieprawidłowe wyprzedzanie

Nieprawidłowe wyprzedzanie, jazda z nadmierną prędkością, wymuszanie pierwszeństwa przejazdu i brawura to w dalszym ciągu najczęstsze przyczyny wypadków. Mimo systematycznych kontroli, reagowania przez mundurowych na wszelkie naruszenia przepisów dalej nie brakuje amatorów niebezpiecznej i nieodpowiedzialnej jazdy.

Policjanci patrolując drogę krajową policyjną kamerą uchwycili kolejne niebezpieczne zachowanie. Wyjątkowo, wykroczenie popełniła 37-letnia kobieta, która wraz z rodziną wracała z wczasów do domu za naszą zachodnią granicę. Dla kierowcy manewr wyprzedzania nieoznakowanego policyjnego radiowozu na przejściu dla pieszych i w rejonie skrzyżowania zakończył się 500 złotowym mandatem gotówkowym.

Pamiętajmy wyprzedzanie to jeden z najniebezpieczniejszych manewrów drogowych. Przejeżdżanie obok pojazdu lub uczestnika ruchu poruszającego się w tym samym kierunku jest bardzo niebezpieczne ponieważ często wiąże się ze zmianą pasa ruchu. Przy tym manewrze należy zachować szczególną ostrożność, a zwłaszcza bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu lub uczestnika ruchu. Zawsze należy sprawdzić, czy przepisy drogowe, oznakowanie i warunki w trakcie jazdy pozwalają na wyprzedzanie jadącego przed nami pojazdu.
KPP