Nie będzie czerwcowego festiwalu piosenki w Opolu

 

54. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki  w Opolu nie odbędzie się. A przynajmniej nie w czerwcu. Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski wypowiedział umowę TVP. 

Swoją decyzję prezydent Wiśniewski tłumaczy niedotrzymywaniem warunków umowy ze strony TVP.

– Wycofanie się z Pani Maryli Rodowicz z koncertu Złoty Jubileusz oraz wycofanie się zaproszonych do udziału w tym koncercie innych artystów, a ponadto rezygnacja wielu artystów z pozostałych koncertów, wynika ewidentnie z winy Telewizji. – czytamy w oficjalnym piśmie Wiśniewskiego do prezesa TVP Jacka Kurskiego.

O wycofywaniu się kolejnych artystów dowiadywaliśmy się przez ostatnich kilka dni. Ogłosili to m.in.: Kayah, Kasia Nosowska, Maryla Rodowicz, Ania Dąbrowska, bracia Cugowscy, Jan Borysewicz, Ania Wyszkoni, Kasia Kowalska, Margaret, Norbi, Wojciech Gąssowski, Formacja Nieżywych Schabuff, a także reżyser Konrad Smuga. W sumie z udziału w festiwalu zrezygnowało ok. 40 artystów.

Swoją decyzję skomentowała na Facebooku Katarzyna Nosowska:

– Panie i Panowie. W tej cichej i samotnej sekundzie przed snem, stajemy sami przed sobą, nadzy i prawdziwi, a wszelkie konteksty w jakich występujemy w relacji ze światem przestają mieć znaczenie. To wtedy dociera do nas, że bycie człowiekiem jest darem i zobowiązuje. Tylko my wiemy, tak naprawdę, jakie noty możemy sobie wystawić. Nie wystąpię w Opolu, bo wykluczenie, w jakiejkolwiek odsłonie, uznaję za zawstydzające. Gdyby mój syn otrzymał zaproszenie na urodziny kolegi, którego mama nie uwzględniłaby na liście dzieci (i tu dowolnie): z domów niezamożnych, innego wyznania itp. – to zostałby w domu. Po prostu. Po ludzku. Ślę ukłony, ze słonecznego ponad podziałami Mokotowa.

Miasto Opole cofnęło też udzieloną Telewizji wyłączną licencję do korzystania z nazwy Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki.

TVP z kolei odparło zarzuty dotyczące rzekomego cenzurowania artystów, mówiąc, że są nieprawdziwe.

Prezydent Opola zapowiada, że możliwe jest zorganizowanie festiwalu w innym terminie.

– Panie Prezydencie, Drogi Arku.  Przyjmij deklarację poparcia Twojego zdecydowanego sprzeciwu wobec niszczenia jednej z ważniejszych marek regionu i jego stolicy. – napisał na FB starosta krapkowicki Maciej Sonik. – Powiat Krapkowicki deklaruje, na miarę swoich możliwości, pomoc w przygotowaniu prawdziwego Festiwalu Opolskiego w amfiteatrze, jeżeli Miasto Opole podejmie się jego organizacji. Jestem przekonany, że inne samorządy również włączą się w ratowanie naszego wspólnego kulturalnego dorobku.

GP

CZYTAJ TAKŻE

One thought on “Nie będzie czerwcowego festiwalu piosenki w Opolu

Comments are closed.