Można już głosować na projekty z Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego

Można już głosować na projekty z Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Zadania o charakterze kulturalnym, prospołecznym, edukacyjnym, sportowym, turystycznym czy ekologicznym można było zgłaszać w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Trzy miliony złotych zostały przeznaczone na ten cel, z czego 600 tys. w sumie do wykorzystania w powiatach głubczyckim, prudnickim i krapkowickim.

Cała kwota 3 milionów złotych została podzielona na pięć subregionów: miasto Opole i powiat opolski, powiat: strzelecki i kędzierzyńsko-kozielski, powiat: kluczborski, namysłowski, oleski, powiat: nyski i brzeski oraz powiat: głubczycki, krapkowicki, prudnicki.

– Idea budżetu marszałkowskiego narodziła się w naszych głowach, ale pomysł i doświadczenia zaczerpnęliśmy od kolegów z małopolskiego urzędu marszałkowskiego. Na razie jesteśmy dwoma województwami w kraju, które takie budżety realizują – informuje marszałek Andrzej Buła.

Można głosować na cztery projekty z naszego regionu.

FESTIWAL GROCHU POWIATU KRAPKOWICKIEGO
Głównym założeniem Festiwalu Grochu jest kultywowanie tradycji kulinarnych regionu oraz aktywizacja i integracja społeczności powiatu krapkowickiego. Dzięki takiej imprezie kulturalnej następuje współpraca międzypokoleniowa, młode pokolenie przekonuje się do kultywowania tradycji regionalnych, zapobiega izolacji ludzi w różnym wieku.

KOSZT PROJEKTU
59 200,00 zł

Olimpiada sportowa w Powiecie Krapkowickim
Zadanie dotyczy organizacji imprez i turniejów w 4 wiodących w powiecie dyscyplinach sportowych, tj. piłce nożnej, piłce siatkowej, piłce ręcznej oraz pływaniu. Głównym natomiast celem jest zaktywowanie oraz zintegrowanie dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych z terenu Powiatu Krapkowickiego, poprzez organizacje szeregu imprez sportowych, turniejów, a także korzystania z powiatowych obiektów sportowych takich jak boiska, hale, pływalnie itp. Uprawianie sportu w bardzo dużym stopniu przyczynia się do poprawy stanu naszego zdrowia. Osoby uprawiające sport są zdrowsze i pełne życia. Sport dostarcza pozytywnej energii w każdym aspekcie naszego życia. Już od dawna zostało udowodnione, iż o wiele lepiej jest zapobiegać a niżeli leczyć. Bardzo ważnym czynnikiem jest również fakt, iż poprzez uczestniczenie w imprezach sportowych w rożnych dyscyplinach sportu uczestnicy poznają się nawzajem, integrują ze sobą, poznają specyfikę innych dyscyplin sportowych co w przyszłości może zaowocować większym zainteresowaniem innych dyscyplin.

KOSZT PROJEKTU
100 000,00 zł

Tęczowi Tropiciele badają świat – pozwól mi działać, a zrozumiem
„Tęczowi Tropiciele badają świat- pozwól mi działać, a zrozumiem to projekt edukacyjny, mający na celu wspomaganie rozwoju dzieci w wieku przedszkolnym z powiatu krapkowickiego w oparciu o założenia teorii integracji sensorycznej, dzięki której dzieci mają największe szanse na wykorzystanie w przyszłości pełnego potencjału swojego mózgu. Mamy trzy założenia.
Po pierwsze, innowacyjność można kształtować od najmłodszych lat, a mózg dziecka jest najbardziej podatny
na stymulację w wieku przedszkolnym.
Po drugie, wierzymy w skuteczność integracji sensorycznej.
Po trzecie, tylko współpraca na linii przedszkole- dom- otoczenie może być długofalowo skuteczna. Pomysł na projekt zrodził się w oparciu o wieloletnie obserwacje rozwoju dzieci, dokonane przez doświadczonych nauczycieli wychowania przedszkolnego, w połączeniu z rozmowami z opiekunami dzieci oraz samymi dziećmi.
Mamy trzy grupy odbiorców z powiatu krapkowickiego i trzy grupy zadań.
Nauczyciel widzi więcej, niż tylko twarze dzieci, więc dokształcimy go i pozwolimy na głębsze poznanie istoty integracji sensorycznej.
Dziecko uczy się przez doświadczenie. Zatem dostarczymy mu kontrolowaną ilość bodźców, organizując ciekawe zabawy i zajęcia w formie eksperymentów i wycieczek, do których wykorzystamy nieszablonowe, nowoczesne pomoce naukowe.
Świadomy rodzic to mądry rodzic, więc rodzice i dziadkowie dostaną solidną porcję wiedzy o zmysłach dzieci i gotowe propozycje wspólnego spędzania czasu.
Zrobimy to wszystko razem. Razem będziemy mieli z tego frajdę. Razem zbudujemy przyszłość naszych dzieci opartą na doświadczeniach i wiedzy trzech pokoleń.

KOSZT PROJEKTU
99 272,50 zł

W jesieni życia z kulturą nam do twarzy
Krapkowiccy Studenci UTW „W jesieni życia z kulturą nam do twarzy”. Projekt skierowany do seniorów, Ma na celu zaangażowanie tego środowiska w kompleksowe poznanie kultury, dziedzictwa i tradycji. Projekt zakłada również zapewnienie seniorom dostępu do szerokiego wachlarza wydarzeń kulturalnych . „Naciesz oko, wytęż słuch, nasyć wnętrze kulturą”.

KOSZT PROJEKTU
84 900,00 zł

Głosować może każdy mieszkaniec województwa opolskiego który ukończył 16 lat, a głosować można tylko raz.

Formy głosowania:

  • elektronicznie poprzez formularz,

  • wrzucenie karty do urny w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego i w punktach informacyjnych,

  • korespondencyjnie na adres UMWO:

    Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego
    ul. Piastowska 14
    45- 082 Opole

zebrał: GP