Materiały wyborcze KWW „Dla Krapkowic” zniszczone

Wyrwane tablice i zdrapane plakaty – to efekt wandalizmu, którego dopuścili się nieznani sprawcy. Ich celem stały się materiały wyborcze KWW „Dla Krapkowic”.

To kolejna w tej kampanii wyborczej akcja, w której zniszczeniu uległy materiały wyborcze. 13 września bowiem z kilku słupów w Krapkowicach zniknęły materiały KWW Macieja Sonika.

Kodeks Wyborczy jasno określa, że „materiałem wyborczym jest każdy pochodzący od komitetu wyborczego upubliczniony i utrwalony przekaz informacji mający związek z zarządzonymi wyborami” (art. 109 § 1). Paragraf 3 tego samego artykułu mówi z kolei, że „Materiały wyborcze podlegają ochronie prawnej.” Zapis Kodeksu Wyborczego uzupełnia Kodeks Wykroczeń, który w Art. 67. § 1 stanowi, iż „Kto umyślnie uszkadza lub usuwa ogłoszenie wystawione publicznie przez instytucję państwową, samorządową albo organizację społeczną lub też w inny sposób umyślnie uniemożliwia zaznajomienie się z takim ogłoszeniem, podlega karze aresztu albo grzywny.”

– Na akty wandalizmu i hejt nikt nie powinien się godzić. – komentuje wydarzenie radna Marzanna Burzyk. – Sprawa zgłoszona jest do odpowiednich służb, dodam, że monitoring jest bardzo czytelny.

– Jakim trzeba być człowiekiem żeby niszczyć nikomu nie przeszkadzające plakaty? Ktoś sam nie miał odwagi wystartować w wyborach a teraz niszczy czyjąś prace, albo ktoś się obawia o swoja kandydaturę? Brak kultury i wychowania. – dodaje Anna Kamińska, kandydatka do rady miejskiej.

To kolejna tego typu sprawa w czasie obecnej kampanii wyborczej.

GP

CZYTAJ TAKŻE