Mamy „Grunt na medal”

6,5 hektarowa działka najlepsza w województwie. Tak zadecydowali eksperci z Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Tytuł otrzymał 6,5 hektarowy, w pełni uzbrojony grunt objęty planem zagospodarowania przestrzennego.

Nagrodę w hotelu Polonia Palace w Warszawie 20 października odebrał burmistrz Andrzej Kasiura. Włodarz gminy wyliczał atuty działki, między innymi jej atrakcyjne położenie (bliskość drogi krajowej nr 45 i węzła autostradowego Dąbrówka Górna) dodał także, że „ma nadzieję, że dzięki tej nagrodzie wkrótce znajdziemy inwestora, który zechce się tam ulokować. Mógłby to być zakład produkcyjny czy firma z branży logistycznej, dla której nasza gmina ma bardzo atrakcyjną ofertę”.

Ogólnopolski Konkurs „Grunt na medal” organizowany jest przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) we współpracy z marszałkami województw i regionalnymi Centrami Obsługi Inwestora. Odbywa się co dwa lata od 2005 r. Tegoroczna edycja jest już siódmą. W każdej wyłanianych jest 16 zwycięzców – po jednym w województwie. Celem konkursu jest promowanie terenów kompleksowo przygotowanych pod inwestycje produkcyjne. Korzyści dla gmin, które biorą udział w rywalizacji, to m.in. zwiększenie szansy na pozyskanie zagranicznego inwestora dzięki preferencyjnemu wskazywaniu zwycięskich terenów przez PAIiIZ i urzędy marszałkowskie w rozmowach z inwestorami oraz promocja zwycięskich terenów na forum międzynarodowym. W poprzednich edycjach konkursu udział wzięło w sumie 1181 gmin z całej Polski, które łącznie zgłosiły do niego 1837 ofert lokalizacyjnych. W tym roku w całym kraju w konkursie wzięły udział 142 gminy, które nadesłały 179 ofert. Z Opolszczyzny o nagrodę ubiegało się 8 samorządów. „Poziom był bardzo wyrównany, o wyborze najlepszej działki decydowały drobiazgi” – tłumaczy Piotr Regeńczuk z podlegającego samorządowi województwa Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki. I dodaje: „Działka w Krapkowicach ma m.in. bardzo dobry dojazd i jest uzbrojona. Poza tym przedstawiciel gminy przygotował świetną, merytoryczną prezentację i dobrze zaprezentował nieruchomość podczas wizyty terenowej”.

Zastępca burmistrza Krapkowic Andrzej Brzezina podaje, że nagrodzony grunt jest obecnie własnością ANR. Został wystawiony na sprzedaż za 3 mln zł brutto. „To bardzo korzystna cena, bo gdy odliczymy Vat koszt metra kwadratowego tej działki wynosi poniżej 38 zł netto” – wylicza Brzezina.

Zdaniem ekspertów opolskiego COI tytuł „Grunt na medal” często pomagał w minionych latach w znalezieniu inwestora. „W Skarbimierzu, który w przeszłości otrzymał taki tytuł, zainwestowały już m.in. Mondelez, Johnson Controls, Donaldson, Wipak, czy Aquila” – przypomina Piotr Regeńczuk. „W Gogolinie nagrodzoną działkę kupiła i zbudowała na niej zakład firma Sentrex, a w Strzelcach Opolskich – Coroplast. W Opolu wyróżnione tereny też doczekały się inwestycji: działkę na Metalchemie wybrała firma HFG, a teren przy ul. Wschodniej – Kamex”.

Zgodnie z regulaminem tereny do konkursu mogą być zgłaszane wyłącznie przez starostów, prezydentów, burmistrzów i wójtów gmin, w których się znajdują. W rywalizacji mogą być wystawiane tylko grunty niezabudowane (greenfield), przeznaczone pod inwestycje przemysłowe, o powierzchni nie mniejszej niż 2 hektary. Działki te nie mogą znajdować się na terenie specjalnych stref ekonomicznych, parków przemysłowych czy  technologicznych. Muszą być też własnością starostwa lub gminy, bądź mieć inny, prawnie uregulowany status własnościowy.

mamy-grunt-na-medal

UMiG Krapkowice