Komunikat starostwa: Dlaczego prom nie kursuje?

To pytanie zadaje sobie wielu mieszkańców korzystających zwykle z drogi powiatowej pomiędzy Zdzieszowicami a Mechnicą. W sytuacji, gdy prom jest nieczynny muszą nadrabiać kilkanaście kilometrów. Niestety, warunki atmosferyczne sprawiają, że nie działa nie tylko „Józef”, ale również wszystkie inne przeprawy promowe na Odrze w całym kraju. Powiat krapkowicki obserwuje sytuację na bieżąco. – Jesteśmy w stałym kontakcie z przewoźnikiem – wyjaśnia wicestarosta Sabina Gorzkulla.
 
Przeprawa została wstrzymana 7 stycznia z powodu kry. Od tamtej pory nie było gwałtownego wzrostu temperatury w trakcie dnia, a nocą nadal oscylują one w granicach od minus 5 do nawet minus 16 stopni, przez co wznowienie przeprawy jest niemożliwe. W ubiegłych latach mróz nie był aż tak duży ( w tym roku średnio przynajmniej 2 stopnie chłodniej), a okres w którym się utrzymywał również stosunkowo krótszy. Kiedy były ku temu warunki przeprawa została wznawiana, teraz prom jest zawieszony już przez 23 dni.
 
Według informacji przekazanych przez firmę obsługującą prom, średnia grubość lodu wynosi 20 centymetrów. Brak możliwości wznowienia przeprawy potwierdziła kontrola przeprowadzona przez inspektora Żeglugi Śródlądowej – Oddział w Kędzierzynie-Koźlu.
 
– Zdajemy sobie sprawę, że zawieszenie przeprawy jest zawsze uciążliwością dla wszystkich z niej korzystających i zapewniamy, że gdy tylko pojawi się na to szansa dołożymy wszelkich starań, aby prom ruszył – tłumaczy wicestarosta.
 
Synoptycy zapowiadają na najbliższe dni wzrost temperatur i to powinno rozwiązać sprawę. O sytuacji będziemy informować na bieżąco.
Starostwo Powiatowe