Jadąc rowerem pamiętajmy o przepisach

Naruszenie przez rowerzystę przepisów o korzystaniu z chodnika lub drogi dla pieszych oraz przejeżdżanie przez przejścia dla pieszych to najczęściej popełniane przez nich wykroczenia. Są to zachowania zabronione, o czym często rowerzyści zapominają. Niewiedza nie jest jednak żadną okolicznością łagodzącą. Rowerzysto widzisz znak – właściwie go odczytaj i przestrzegaj!

Sprzyjające warunki atmosferyczne sprawiają, że to właśnie rowerem podróżujemy najchętniej. Takim jednośladem po drogach może poruszać się każdy dorosły, nie jest wymagane żadne przeszkolenie, jedynym uprawnieniem jest posiadanie dowodu osobistego. Ta grupa cyklistów musi jednak pamiętać, że przepisy ruchu drogowego obowiązują jednakowo wszystkich uczestników ruchu.

Zatem pamiętajmy: 

 • rowerzysta ma obowiązek poruszać się drogą dla rowerów lub pasem ruchu dla rowerów, o ile takie są wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza. Trzeba pamiętać, że jeśli takowe są, nie można wówczas korzystać z jezdni.
 • chodnik jest częścią drogi przeznaczoną dla pieszych, a rowerzysta może z niego skorzystać w ściśle określonych sytuacjach:

– kiedy opiekuje się jadącym na rowerze dzieckiem w wieku do 10 lat;

-kiedy wzdłuż drogi, na której dozwolona prędkość jest większa niż 50 km/h, nie ma wyznaczonej drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, a szerokość chodnika wynosi co najmniej 2 metry;

– warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty – śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła;

W powyższych sytuacjach każdy rowerzysta jest zobowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Rowerzysta nie może:

jechać po jezdni obok innego uczestnika ruchu, za wyjątkiem jazdy obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym i nie zagraża bezpieczeństwu ruchu,
jechać bez trzymania co najmniej jedną ręką kierownicy oraz nóg na pedałach,
czepiać się innych pojazdów,
jechać wzdłuż po przejściu dla pieszych.

Rowerzyści muszą liczyć się z karami za nieprzestrzeganie przepisów. Stawki grzywien wynoszą odpowiednio:

niekorzystanie z drogi dla rowerów lup pasa ruchu dla rowerów, jeśli są wyznaczone – 50 zł
jazda obok innego uczestnika ruchu – 50 zł
jazda bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach – 50 zł
czepianie się pojazdów – 100 zł
jazda po chodniku – 50 zł
przejeżdżanie przez przejścia dla pieszych – 100 zł
nieustąpienie miejsca pieszym przez kierującego rowerem, korzystającego z drogi dla rowerów i pieszych – 50 zł.
KWP

3 thoughts on “Jadąc rowerem pamiętajmy o przepisach

 • 14 sierpnia 2016 at 06:19
  Permalink

  Jacek, mogłeś nie przyjąć mandatu

 • 12 sierpnia 2016 at 08:35
  Permalink

  Jadąc zgodnie z zasadami opisanymi powyżej – czyli jazda drogą a nie po chodniku – dostałem mandat z opisem że się poruszam. Pani policjant odczytała te przepisy odwrotnie. Chyba się zagubiła w wykonywaniu swoich obowiązków

 • 11 sierpnia 2016 at 11:25
  Permalink

  Jadąc z pracy na odcinku Otmęt- Krapkowice jadę kawałek ścieżką dla rowerów, potem owa ścieżka się kończy i dalej kontynuuję jazdę chodnikiem, aby nie utrudniać jazdy kierowcom samochodów, w i tak już zakorkowanych o tej godzinie Krapkowicach. Czy na prawdę powinnam jechać jezdnią przez most, gdzie jest linia podwójna ciągła, uniemożliwiająca wyprzedzenie mnie?

Comments are closed.