II Marsz Równości w Opolu już w czerwcu

Stowarzyszenie Tęczowe Opole, organizatorzy ubiegłorocznego Marszu Równości, ogłaszają drugą edycję wydarzenia, która odbędzie się 29 czerwca 2019 r. Wzorem poprzedniego roku, o objęcie patronatem marszu został poproszony prezydent Arkadiusz Wiśniewski. „Miłość może tylko łączyć – tak mówił podczas jednego z marszów równości w Gdańsku Paweł Adamowicz, prezydent tego miasta i nasz sojusznik. Chcemy tymi słowami zaapelować do władz Opola i wszystkich, którzy rok temu nie zdecydowali się nas wesprzeć. Stańmy razem przeciw nienawiści.” – zapowiada Maciej Kruszka, jeden z organizatorów.

Ruszyły przygotowania do organizacji II Marszu Równości w Opolu. Stowarzyszenie Tęczowe Opole, które działa w mieście już trzeci rok, zachęcone sukcesem pierwszej edycji marszu, w którym wzięło udział ponad tysiąc osób, właśnie ogłosiło datę tegorocznego przemarszu. Celem wydarzenia ma być zwiększenie widoczności osób nieheteronormatywnych, a także głoszenie postulatów równości oraz
przeciwdziałania dyskryminacji i przemocy.

— Postulaty marszu nie ulegają zmianie, ponieważ sytuacja osób LGBT+ w Polsce zupełnie się nie zmienia. — mówi Sandra Mazur, jedna z organizatorek. — Chodzi o możliwość zawarcia małżeństwa z osobą tej samej płci, ułatwienia formalne i medyczne dla osób transpłciowych, ale szczególnie w tym roku podkreślamy przeciwdziałanie dyskryminacji. Pamiętamy o zabójstwie Pawła Adamowicza.

Straciliśmy ważnego sojusznika w walce o nasze prawa, który padł ofiarą nienawiści. Zachęcamy wszystkich mieszkańców Opolszczyzny, żeby 29 czerwca, w trakcie II Marszu Równości stanęli ramię w ramię z nami przeciwko postępującej brutalizacji życia społecznego.

Jak przyznają działacze i działaczki Tęczowego Opola, organizacja jest na wczesnym etapie. Nie ujawniają jeszcze planowanej trasy przemarszu i skupiają się na poszukiwaniu wolontariuszy i wolontariuszek, którzy chcieliby pomóc przy tworzeniu Marszu. — Jeszcze w lutym chcemy otworzyć nasze Centrum Tęczowe Opole, które znajduje się przy ul. Krakowskiej 37 w Opolu. Przez najbliższe kilka miesięcy przed marszem, będzie to miejsce wytężonej pracy nad organizacją tego wspaniałego wydarzenia. Gorąco zachęcamy wszystkie osoby, którym bliskie są nasze wartości, żeby włączyły się we wspólne tworzenie II Marsz Równości w Opolu — mówi Maciej Kruszka z zarządu stowarzyszenia Tęczowe Opole.

Zaproszenie do objęcia Marszu Równości swoim patronatem otrzymał już prezydent Arkadiusz Wiśniewski. — Ucieszyła nas wiadomość, że nie tak dawno, Rada Miasta Opola jednogłośnie przyjęła stanowisko o potępieniu słownej agresji i mowy nienawiści. Apelujemy więc do władz miasta na czele z prezydentem, żeby za tymi deklaracjami szły czyny. Objęcie patronatem i obecność radnych i prezydenta miasta na marszu byłaby wyraźnym sygnałem potwierdzającym, że wzajemny szacunek, solidarność i akceptacja to nasze wspólne wartości – dodaje Kruszka.

Dariusz Rock, fot. Ewelina Szmyd