Facebook nie dla osób poniżej 16 roku życia

Od 2018 roku Unia Europejska zamierza wprowadzić rozporządzenie, zgodnie z którym wszystkie osoby poniżej 16 roku życia będą mogły korzystać z Facebooka, Instagrama czy Snapchata tylko za zgodą rodziców. Takie wieści przekazał „Komputer świat”.

Facebook-createTego typu projekt dojrzewał w Unii wiele lat. Jednak jak egzekwować to, aby osoby poniżej 16 lat faktycznie korzystały z portali społecznościowych za zgodą rodziców? Przecież każdy może podać podczas rejestracji nieprawdziwą datę urodzenia.

–  Specjaliści zakładają, że w przypadku wejścia podobnego prawa w życie, wiele serwisów zacznie wymagać od użytkowników albo przesyłania skanu dowodu osobistego albo przypisywania do konta karty kredytowej. – informuje Łukasz Gołąbiowski z portalu „Komputer świat”.

Za nieprzestrzeganie tych zasad właścicielom serwisów może grozić grzywna w wysokości do 4% ich obrotu. W projekcie istnieje także zapis, że wybrane kraje będą mogły obniżyć wiek z 16 do 13 lat.

– Jednym z najgłośniejszych lobbystów takiej, a nie innej zmiany był ponoć oczywiście Facebook, do którego należy także Instagram. – dodaje Gołąbiowski. – Na obu serwisach znaczna część użytkowników to w końcu osoby przed 16 rokiem życia.

Na wejście w życie tego rozporządzenia trzeba jednak jeszcze trochę poczekać.
DM