E-zwolnienia wypaliły – wiemy jak jest w opolskiem

Papierowe zwolnienia lekarskie to już historia. Od 1 grudnia obowiązkiem lekarza jest wystawienie chorobowego wyłącznie w wersji elektronicznej. W jaki sposób od soboty wysyłali pacjentów na chorobowe opolscy medycy? Już wiemy!

Od soboty do poniedziałku, do opolskich placówek ZUS wpłynęło 3894 zwolnień elektronicznych, a tylko jedno w wersji papierowej. W rankingu 43 miast, w których ZUS ma swoje oddziały, Opole z taką ilością e-zwolnień, a tylko jednym papierowym znalazłoby się na 12 pozycji. Najwięcej zwolnień online odnotowały jednostki ZUS w Gdańsku – ponad 7, 6 tys. oraz w Krakowie – około 6,5 tys.

– W całej Polsce do poniedziałkowego wieczora medycy wystawili 151 961 elektronicznych zaświadczeń chorobowych. To mniej więcej taka ilość zarejestrowanych zaświadczeń lekarskich, jaką średnio notowaliśmy przez wcześniejsze dwa poniedziałki. Różnica jest taka, że w listopadzie zwolnienia były papierowe i elektroniczne. Obecnie niemal wszystkie zostały wystawione przez internet. Dzisiaj, we wtorek przed południem notowaliśmy momentami w skali kraju wpływ 19 e-zwolnień na sekundę – Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

W całym kraju do wczoraj placówki ZUS odnotowały jedynie 161 przypadków, kiedy to zaświadczenia lekarskie zostały wystawione wbrew przepisom. Opolski ZUS zapewnia, że w przypadku wpływu zaświadczeń papierowych wystawionych po 1 grudnia, konsultanci Zakładu będą kontaktować się z każdym lekarzem, któremu wydał decyzję, upoważniającą do orzekania o niezdolności do pracy.

– Na pewno będziemy chcieli pomóc lekarzowi, który jeszcze nie dostosował się do obowiązującego prawa w zakresie e-zwolnień. Zapytamy o przyczyny wypisywania papierowych formularzy i zaproponujemy pomoc w przejściu na wersję elektroniczną. Jeśli będzie trzeba nasi pracownicy założą profil lekarza na Platformie Usług Elektronicznych i udostępnią darmowy certyfikat – deklaruje rzecznik prasowy ZUS w regionie.

E-zwolnienie oznacza, że od soboty wielu mieszkańców województwa opolskiego nie musiało jechać do swojego pracodawcy lub do ZUS, by dostarczyć dowód swojej niedyspozycji bądź że zostało w domu z chorym dzieckiem. Zaświadczenie o niezdolności do pracy lub opiece nad członkiem rodziny trafiło na profil pracodawcy na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, jeśli ten ma obowiązek taki profil posiadać. W tej samej chwili zwolnienie wpłynęło do systemu informatycznego Zakładu.

Nie musisz się już martwić, żeby zdążyć oddać pracodawcy zwolnienie w ciągu 7 dni od daty wizyty u lekarza. Twoje zaświadczenie jest już u płatnika zasiłku chorobowego czy opiekuńczego czyli u pracodawcy albo w ZUS. W konsekwencji nie ma obawy, że po przekroczeniu tego terminu, zasiłek będzie obniżony o 25 proc.

Niezwykle istotny jest wzrost liczby asystentów medycznych zgłoszonych do ogólnopolskiego rejestru. Dziś jest ich 7,1 tys., z czego 1,5 tys. dysponuje certyfikatem ZUS, który daje możliwość podpisywania e-zwolnień.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że w związku z wejściem przepisów
o powszechnym obowiązku korzystania z systemu e-zwolnień, Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS (22 560 16 00) czynne jest od godziny 6.00 do 22.00.

Sebastian Szczurek
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS
województwa opolskiego