Dziś na Śląsku obchodzi się Środę Żurową. Skąd taka nazwa?

Środa Żurowa to święto, które kojarzone jest w naszym kraju tylko ze Śląskiem. Również nasz powiat podtrzymuje te tradycje.zur-wiejski-postny garnek pl

Skąd taka nazwa?

Onegdaj tego dnia, w Wielką Środę w domach paliło się niepotrzebne rzeczy, których już nie można było do niczego wykorzystać. Miało to być swoiste zakończenie porządków przed świętami Wielkiej Nocy. A ponieważ w czasie wielkiego postu jadano postny żur, a jego resztki zakopywano w ziemi – stąd wzięła się nazwa tego święta.

Dzisiaj w Środę Żurową raczej nie jemy we wszystkich domach tradycyjnego żuru, a dzień ten kojarzy się bardziej z ogniskami, wokół których gromadzą się młodzi i starsi.

Tak będzie również we wsiach naszego powiatu oraz w Krapkowicach. Już dziś od godz. 14:00 na boisku osiedlowym naprzeciwko Tesco odbędzie się kiermasz wielkanocny i obchody tego święta.

Sprawdź co przygotowało Starostwo Powiatowe klikając w poniższy link.

Nie macie jak dojechać na os. XXX-lecia? Żaden problem. Dziś na trasie Krapkowice – Otmęt – Gogolin  kursować będzie specjalna darmowa kolejka. Godziny odjazdów znajdziecie na Rozkładzie Jazdy!

Kliknijcie w poniższy link.

 

One thought on “Dziś na Śląsku obchodzi się Środę Żurową. Skąd taka nazwa?

Comments are closed.