Będą następne kontrole tego czym palimy. Dron się sprawdził

11 stycznia strażnicy miejscy z pracownikami specjalistycznej firmy przeprowadzili  pomiary i analizę dymu z kilkudziesięciu kominów w krapkowickich domach. Zakończyło się to ukaraniem dwóch osób. Teraz gmina zapowiada kolejne takie kontrole.

O akcji gminy pisaliśmy w styczniu. Skontrolowano wtedy domy w rejonie ulic: Chrobrego, Żeromskiego, Grunwaldzkiej, Józefa, Górnej, Księdza Koziołka, Powstańców Śląskich oraz  Dworcowej.

– Strażnicy miejscy przeprowadzali kontrolę kotłowni jedynie po otrzymaniu informacji z drona o zabronionych substancjach obecnych w dymie. – wyjasnia UMiG Krapkowice. – W dwóch przypadkach ukarano sprawców mandatami karnymi. W pierwszym właściciel posesji spalał drewno przekraczające 20% wilgotności, w drugim spalane było malowane drewno. Przypomnijmy, na podstawie  ustawy Prawo Ochrony Środowiska kontrolowany ma obowiązek umożliwić kontrolującemu wstęp na teren posesji.

Do tych pomiarów wykorzystano dron, który sprawdził się doskonale. Dlatego gmina chce powtórzyć takie kontrole w lutym i marcu. Nie podaje jednak dokładnych dat.

Interwencje jednak są niezbędne. Przypomnijmy, że w drugiej połowie stycznia normy w naszym powiecie zostały przekroczone prawie o… 800%.

Więcej pisaliśmy o tym tutaj:

GP, fot. UMiG Krapkowice