„ABC Rodzicielstwa Bliskości” i „Zamotaj miłością”

Wrześniowy cykl spotkań w ramach projektu „Strefa Młodego Rodzica” dobiegł końca. Miłym zaskoczeniem podczas warsztatów, poza licznym gronem młodych mam,  była obecność  młodego taty. I oczywiście dzieci, dla których my dorośli uczymy się, rozwijamy, weryfikujemy to, co wiemy i potrafimy.

Pierwszy wrześniowy wykład odbył się pod nazwą „ABC Rodzicielstwa Bliskości”, który poprowadziła familiolog Alfreda Lipińska. Było to spotkanie dla wszystkich zainteresowanych budowaniem z dziećmi relacji opartych na zaufaniu i szacunku. W trakcie spotkania uczestnicy dowiedzieli się o tym, czym jest Rodzicielstwo Bliskości i skąd się wzięło, jakie wskazówki nam daje oraz zmierzyli się z kilkoma mitami, które powstały na temat tej filozofii. Spotkanie przyniosło chwilę refleksji nad tym, co dla każdego osobiście ważne jest w relacjach z dzieckiem, co chciałby wprowadzić do swojego życia i z czego zrezygnować. Z pewnością był to czas na poszerzenia perspektywy i zdecydowania, co jest najlepsze dla relacji rodzinnych każdego z nas.

Spotkanie „Zamotaj miłością” było drugim z cyklu spotkań dla młodych, aktywnych rodziców. Doradca Chustowy Magdalena Majak opowiedziała o swoich doświadczeniach z noszeniem dzieci w chustach, przybliżyła zasady prawidłowego motania  oraz pokazała w jaki sposób motać maluchy już od noworodka. Dla Magdaleny Majak początkowo noszenie w chustach było ratunkiem podczas kolek niemowlęcych, z czasem stało się pasją, którą chce zarażać innych rodziców. Chustonoszenie to szereg korzyści zarówno dla mamy jak i dziecka. To bliskość, poczucie bezpieczeństwa, wolne ręce czy możliwość zabrania dziecka w te miejsca, do których ciężko jest wjechać wózkiem.  Teraz w Krapkowicach i okolicach jeszcze więcej rodziców będzie mogło prawidłowo i bezpiecznie nosić swoje dzieci, ponieważ Doradca Chustowy Magdalena Majak stworzyła Krapkowicką Bibliotekę Chustową. Można w niej bezpłatnie wypożyczyć chusty.

Program „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności jest realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Ośrodek Działaj Lokalnie – Stowarzyszenie Krainy Świętej Anny.

Strefa Młodego Rodzica