A co działo się w listopadzie i w grudniu?

Realizatorki projektu „Strefa Młodego Rodzica” zatroszczyły się, by w listopadzie i w grudniu nie zabrakło atrakcyjnych zajęć dla młodych rodziców oraz ich dzieci.

Było aktywnie z Agnieszką Ciotuchą, która przeprowadziła zajęcia „Powrót do formy sprzed ciąży”.  Po porodzie i uczuciach, które jemu towarzyszą – młodzi rodzice wpadają w wir zupełnie nowych obowiązków. Kiedy sytuacja wygląda już na opanowaną, młoda mama zaczyna myśleć o sobie. Na pewno  kobiety są przygotowane na to, że ciało w ciąży się zmienia. Ale gdy nie udaje się szybko wrócić do dawnej figury, czują rozgoryczenie i rozczarowanie. Agnieszka pokazała, jak zadbać o siebie i odzyskać dawną figurę, a także zyskać zupełnie nową.

Były „brudne zabawy” i  dziecięca radość . Magdalena Majak oraz Malwina Szaja przeprowadziły zabawy sensoryczne dla najmłodszych.  Zabawy sensoryczne dostarczają różnorodnych bodźców do rozwoju zmysłów i poszerzają świat doznań malucha. Nie potrzeba tu drogich oraz skomplikowanych zabawek. Można natomiast wykorzystać przedmioty codziennego użytku, a także produkty spożywcze znajdujące się w każdym domu. Zabawy sensoryczne należą do wyjątkowo brudzących! Jednak warto do nich zachęcać dzieci, bo harmonijny rozwój zmysłów to pożywka dla prawidłowego rozwoju całego układu nerwowego, a także mózgu.

Było bujanie w chustach w formie warsztatów  chustonoszenia z elementami tańca w chuście. Zajęcia „Zatańcz ze mną” przeprowadziła Magdalena Majak. Była  to kontynuacja warsztatów, które odbyły się we wrześniu. Przy świątecznych dźwiękach  prowadząca pokazała rodzicom w jaki sposób mogą wykorzystać chustę lub nosidło do usypiania swoich dzieci.

I były zabawy stymulujące mowę. Zajęcia „Mówimy, bo właściwie się bawimy” przeprowadziła Malwina Szaja.  Dzieci wraz z rodzicami spędziły wartościowy czas na zabawie, w której główną pomocą była chusta animacyjna. Jest ona doskonałym elementem do zabawy z mniejszymi dziećmi, bo pozwala wszystkim jednakowo się angażować.  Wspólna zabawa to najlepszy moment, w którym możemy kształtować sprawność komunikacyjną i językową dziecka. Zabawy rozwijające mowę z najmłodszymi to przede wszystkim te, które usprawniają ogólny rozwój dziecka. Pobudzają jego zmysły: wzrok, słuch, dotyk, rozwijają motorykę, koncentrację uwagi, pamięć itp.

Realizatorki projektu dziękują za obecność na wszystkich zajęciach !

Przypominamy, że program „Działaj lokalnie”, który powstał w 2000 roku, jest przedsięwzięciem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności (PAFW). Od początku realizuje go Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce (ARFP). Na terenie Krapkowic i okolicznych miejscowości wdrożony został przez Stowarzyszenie Kraina św. Anny. Głównym celem programu jest wspieranie i aktywizowanie lokalnych społeczności na terenach wiejskich i w małych miastach poprzez projekty obywatelskie. Wspiera przedsięwzięcia o zróżnicowanym charakterze, które odpowiadają na konkretne potrzeby mieszkańców.

Strefa Młodego Rodzica